

347 milionów złotych na modernizację energetyczną Archiwów Państwowych
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przekaże 347 milionów złotych na termomodernizację 27 budynków Archiwów Państwowych w całej Polsce. Realizuje w ten sposób kompleksową strategię modernizacji energetycznej obiektów użyteczności publicznej i miejsc przechowywania kultury. Środki pochodzą z Funduszu Spójności Unii Europejskiej oraz środków własnych Ministerstwa.
Wiceministra Marta Cienkowska zaznaczyła, że inwestycje te mają potężne znaczenie również dla polskiego dziedzictwa narodowego – Archiwa państwowe to nie tylko magazyny dokumentów. To miejsca, w których przechowywane są świadectwa naszej historii, administracji i kultury. Tu znajdują się rękopisy Konstytucji 3 maja, akta Komisji Edukacji Narodowej czy dokumenty dotyczące zaborów i walki o niepodległość.
Umowę dotyczącą finansowania prac podpisali 6 lutego Wiceministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Marta Cienkowska oraz zastępca prezesa zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Józef Matysiak. W wydarzeniu wzięli również udział Krzysztof Bolesta – Wiceminister Klimatu i Środowiska oraz Paweł Pietrzyk – naczelny dyrektor Archiwów Państwowych.
Dzisiejsza konferencja to symbol nowoczesnego podejścia do ochrony dziedzictwa narodowego. Pokazujemy, że kultura i ekologia mogą iść w parze, a nowoczesne archiwa mogą być nie tylko skarbcami historii, ale również modelami zrównoważonego zarządzania energią – mówiła Wiceministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Marta Cienkowska.
Modernizacja energetyczna Archiwów Państwowych przysłuży się nie tylko podniesieniu efektywności energetycznej budynków, ale też poprawie warunków pracy w samych archiwach. Dlatego właśnie w Ministerstwie Klimatu i Środowiska dużą wagę przykładamy do zwiększania efektywności energetycznej w instytucjach. Ten projekt to bardzo ważny element działań Ministerstwa Klimatu i Środowiska do 2027 roku – dodał Wiceminister Klimatu i Środowiska Krzysztof Bolesta.
Inwestycje w termomodernizację budynków Archiwów Państwowych doprowadzą do redukcji produkowania przez nie gazów cieplarnianych, zmniejszenia zużycia energii elektrycznej i cieplnej oraz wesprą możliwości produkowania energii z odnawialnych źródeł. Pomogą również w zmniejszeniu kosztów utrzymania budynków aż o 50%.
W ramach projektu termomodernizacja obejmie:
- Archiwum Główne Akt Dawnych w Warszawie,
- Archiwum Akt Nowych w Warszawie,
- Archiwum Państwowe w Częstochowie,
- Archiwum Państwowe w Kaliszu,
- Archiwum Państwowe w Katowicach (cztery budynki),
- Archiwum Państwowe w Kielcach,
- Archiwum Państwowe w Lesznie,
- Archiwum Państwowe w Łodzi,
- Archiwum Państwowe w Olsztynie,
- Archiwum Państwowe w Opolu (dwie lokalizacje),
- Archiwum Państwowe w Przemyślu,
- Archiwum Państwowe w Siedlcach,
- Archiwum Państwowe w Toruniu,
- Archiwum Państwowe we Wrocławiu,
- Archiwum Państwowe we Wrocławiu – Oddział w Jeleniej Górze,
- Archiwum Państwowe we Wrocławiu – Oddział w Legnicy,
- Archiwum Państwowe w Poznaniu – Oddział w Pile,
- Archiwum Państwowe w Warszawie – Oddział w Otwocku,
- Archiwum Państwowe w Warszawie – Oddział w Grodzisku Mazowieckim,
- Archiwum Państwowe w Gdańsku – Oddział w Gdyni,
- Archiwum Państwowe w Koszalinie – Oddział w Słupsku,
- Archiwum Państwowe w Szczecinie,
- Archiwum Państwowe w Płocku.