Bez Twojego wsparcia nie moglibyśmy działać. Dołącz do 36 895 osób, które już nas wsparły.

Edukacja dla przyszłości

Edukacja dla przyszłości – tak nazywał się jeden z programów w kampanii prezydenckiej. Diagnoza, którą postawiliśmy na początku 2020 r., jest wciąż aktualna, dlatego przechodzimy od słów do czynów. Chcemy realizować nasz program już teraz, dlatego Edukację dla przyszłości będziemy wdrażać oddolnie. Póki co jest to antidotum, ale jeszcze nie panaceum. Stopniowo uzupełnimy edukację o to, co w trzeciej dekadzie XXI wieku jest kluczowe.

Naszą akcję realizujemy we współpracy z Instytutem Strategie 2050.

W pierwszej kolejności zaprezentujemy materiały związane z edukacją psychologiczną, a następnie poruszymy kolejne obszary (edukację obywatelską, środowiskową, klimatyczną).

Dlaczego edukacja psychologiczna?

Opieka psychologiczna w szkołach jest niewystarczająca, szczególnie w mniejszych miejscowościach, gdzie dostęp do opieki psychologicznej i psychiatrycznej jest dodatkowo utrudniony (raport Najwyższej Izby Kontroli oraz Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, 2017).

Polska zajmuje drugie miejsce w Europie pod względem samobójstw nieletnich. W latach 2011-16 liczba prób samobójczych wzrosła niemal dwukrotnie. Od kilku lat wzrasta liczba zgłoszeń dotyczących depresji i myśli samobójczych, a 7 mln polskich dzieci może skorzystać z pomocy (uwaga!) 415 psychiatrów dziecięcych (raport Komendy Głównej Policji).

Niezwykle trudna sytuacja osób nieheteronomatywnych – 25% Polaków uważa, że homoseksualiści nie powinni pracować z dziećmi, 40% utożsamia homoseksualizm z pedofilią, a osoby transpłciowe są narażone na przemoc (fizyczną i seksualną) w największym stopniu spośród ogółu osób LGBTQ w Polsce (raport Uprzedzenia w Polsce 2017 oraz dane Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego).

Dzieci i młodzież są przeciążone liczbą zajęć, brakiem czasu na odpoczynek i budowanie relacji. Sytuacja pogorszyła się we wrześniu 2019 r., kiedy nastąpiła tzw. kumulacja roczników z powodu tzw. reformy edukacji, a szczyt nastąpił w czasie lockdownu, zwłaszcza w ramach nieprzemyślanego systemu edukacji zdalnej.

Zapraszamy co czwartek, o 15:00 na audycję „Edukacja dla przyszłości” w Dobrym Radiu. Podcasty znajdziecie na zaś tutaj na platformie SoundCloud

Działaj z nami

Bądź na bieżąco. Na swoją skrzynkę mailową otrzymasz informacje o naszych działaniach ogólnopolskich i lokalnych oraz możliwościach wspólnego działania.
Osoby mieszkające poza granicami Polski prosimy o podanie kodu pocztowego 00-000.

Pani/Pana dane osobowe pozyskiwane w związku z usługą newsletter/formularza rejestracyjnego na stronie www.polska2050.pl są przetwarzane przez Fundację Polska Od Nowa, jako administratora danych osobowych, z siedzibą przy ul. Warecka 8/67, 00-040 Warszawa, e-mail: [email protected] przez czas trwania zgody osoby uprawnionej.

Pani/ Pana dane osobowe mogą podlegać profilowaniu i zautomatyzowanemu przetwarzaniu lub być rzekazywane podmiotom trzecim, ponieważ administrator korzysta z narządzi technologicznych udostępnianych przez podmioty trzecie dla celów rozsyłania informacji i hostingu treści na stronie www.polska2050.pl [POLITYKA PRYWATNOŚCI].

Ma Pani/ Pan prawo:

a) do żądania od administratora danych dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także do sprzeciwu co do przetwarzania danych oraz ich przenoszenia,

b) do cofnięcia w dowolnym momencie udzielonej zgody na przetwarzanie danych osobowych – w takim przypadku nie wpływa to na przetwarzanie danych przed cofnięciem zgody,

Ma Pani/Pan prawo do wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych na naruszenie przez administratora danych zasad przetwarzania danych. Więcej informacji na temat celu i sposobu przetwarzania Pana/Pani danych osobowych znajduje się tutaj.

Kontakt z administratorem możliwy jest za pośrednictwem poczty na adres administratora wskazany powyżej lub elektronicznie poprzez e-mail: [email protected].

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności . Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi. Polityka prywatności.