Bez Twojego wsparcia nie moglibyśmy działać. Dołącz do ponad 17 900 osób, które już nas wsparły.

Czerwiec w Polsce 2050 miesiącem rodzicielstwa zastępczego

31 maja 2021
15:09

Czego doświadczają dzieci zanim trafią do pieczy zastępczej?

Każde dziecko powinno mieć szansę dorastać w rodzinie. Najlepiej, aby tę rodzinę tworzyli kochający, troskliwi rodzice biologiczni. Czasem jednak tacy rodzice nie potrafią lub nie chcą otoczyć dziecko troską, zapewnić bezpieczeństwo. W takich sytuacjach zbyt często w Polsce dzieci padają ofiarą niedociągnięć systemu, są traktowane przedmiotowo. System nie bierze pod uwagę złożonych emocji dziecka, jego przekonań, jego praw.

Dzieci mają prawo do życia w rodzinie, dlatego zamiast trafiać do instytucji, powinny być otoczone troskliwą opieką rodzin zastępczych. Aby było to możliwe potrzebujemy pilnych zmian w polityce społecznej wobec najmłodszych, ze szczególnym uwzględnieniem systemu pieczy zastępczej. Dziecko, którym nie zajmują się jego biologiczni rodzice, nie powinno trafiać placówek opiekuńczo-wychowawczych, zwanych potocznie (choć nietrafnie) „domami dziecka”, w których nie ma żadnej szansy na wytworzenie niezbędnych w jego rozwoju więzi z opiekunami.

Czerwiec w Polsce 2050 jest miesiącem rodzicielstwa zastępczego. W Dniu Dziecka rozpoczynamy kampanię promującą różne formy rodzinnej pieczy zastępczej. Wskażemy szczegółowo na istniejące obecnie niedoskonałości prawne i zaproponujemy konkretne rozwiązania systemowe. Nasi eksperci wytłumaczą zasady funkcjonowania pieczy zastępczej, a członkowie Polski 2050, którzy są rodzicami zastępczymi, wskażą możliwości i korzyści, jakie ten model opieki nad dziećmi daje zarówno dzieciom, jak i osobom, które zdecydują się na podjęcie tej wymagającej misji.

Wstępem do kampanii na rzecz rodzicielstwa zastępczego jest krótki film, w którym wolontariusze Polski 2050 odczytują fragmenty protokołów polustracyjnych polskich sądów rodzinnych. W tych pozbawionych emocji słowach kryją się codzienne tragedie tysięcy dzieci w całej Polsce. Wielu z tych dramatów można byłoby zapobiec, choćby poprzez postulowane przez nas zmiany w polityce społecznej wobec dzieci.

Prezentowany dzisiaj film jest punktem wyjścia do jutrzejszej publicznej debaty online, organizowanej przez Instytut Strategie 2050 „Rodziny dla dzieci – prawo, nie przywilej”. Podczas której przedstawimy naszą propozycję zmian systemowych.

Debata: https://fb.me/e/2ics2E6cZ

—> Nasze propozycje zmian (przeczytaj) <—

Działaj z nami

Bądź na bieżąco. Na swoją skrzynkę mailową otrzymasz informacje o naszych działaniach ogólnopolskich i lokalnych oraz możliwościach wspólnego działania.
Osoby mieszkające poza granicami Polski prosimy o podanie kodu pocztowego 00-000.

Pani/Pana dane osobowe pozyskiwane w związku z usługą newsletter/formularza rejestracyjnego na stronie www.polska2050.pl są przetwarzane przez Fundację Polska Od Nowa, jako administratora danych osobowych, z siedzibą przy ul. Sewerynów 6 lok. 16, 00-331 Warszawa, e-mail: [email protected] przez czas trwania zgody osoby uprawnionej.

Pani/ Pana dane osobowe mogą podlegać profilowaniu i zautomatyzowanemu przetwarzaniu lub być rzekazywane podmiotom trzecim, ponieważ administrator korzysta z narządzi technologicznych udostępnianych przez podmioty trzecie dla celów rozsyłania informacji i hostingu treści na stronie www.polska2050.pl [POLITYKA PRYWATNOŚCI].

Ma Pani/ Pan prawo:

a) do żądania od administratora danych dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także do sprzeciwu co do przetwarzania danych oraz ich przenoszenia,

b) do cofnięcia w dowolnym momencie udzielonej zgody na przetwarzanie danych osobowych – w takim przypadku nie wpływa to na przetwarzanie danych przed cofnięciem zgody,

Ma Pani/Pan prawo do wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych na naruszenie przez administratora danych zasad przetwarzania danych. Więcej informacji na temat celu i sposobu przetwarzania Pana/Pani danych osobowych znajduje się tutaj.

Kontakt z administratorem możliwy jest za pośrednictwem poczty na adres administratora wskazany powyżej lub elektronicznie poprzez e-mail: [email protected].

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności . Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi. Polityka prywatności.