Nie dla uprzywilejowania, tak dla bezpieczeństwa – pierwsze czytanie ustawy Polski 2050 o obowiązkowych badaniach dla myśliwych
Nie dla uprzywilejowania, tak dla bezpieczeństwa – pierwsze czytanie ustawy Polski 2050 o obowiązkowych badaniach dla myśliwych
W czwartek w Sejmie odbędzie się pierwsze czytanie projektu ustawy złożonego przez klub Polska 2050, wprowadzającego obowiązek okresowych badań lekarskich i psychologicznych dla myśliwych. Projekt przewiduje badania co pięć lat dla osób poniżej 70. roku życia oraz co dwa lata dla osób powyżej tego wieku.
Zdecydowane poparcie społeczne
Propozycja legislacyjna wynika z troski o bezpieczeństwo publiczne, jak również samych myśliwych. Obecnie, zgodnie z ustawą o broni i amunicji, badania okresowe obowiązują jedynie osoby posiadające broń do ochrony osobistej lub ochrony osób i mienia, natomiast myśliwi – stanowiący blisko 70% osób posiadających broń w Polsce – poddawani są badaniom wyłącznie w momencie uzyskania pozwolenia na broń.
Z badań opinii publicznej wynika, że aż 86% respondentów jest za przyjęciem takiego rozwiązania – 68% zdecydowanie popiera, kolejne 18% „raczej się zgadza”.1
Nie dla uprzywilejowania, tak dla bezpieczeństwa
Projekt spotkał się z poparciem ekspertów. Wiceminister klimatu i środowiska, Mikołaj Dorożała, podkreślił konieczność wprowadzenia badań.
„Kierowcy, policjanci, żołnierze – wszyscy przechodzą regularne badania lekarskie. Myśliwi również powinni podlegać takim samym standardom. To nie tylko największa grupa społeczna posiadająca broń, ale przede wszystkim otwierająca ogień w otwartej przestrzeni”
Jak podkreśla posłanka Ewa Szymanowska z klubu Polska 2050, wprowadzenie badań dla myśliwych to kwestia bezpieczeństwa publicznego:
„Obecnie myśliwi przechodzą badania jedynie w momencie uzyskania pozwolenia na broń. Nasz projekt zrównuje obowiązki myśliwych z pozostałymi grupami posiadaczy broni, co jest krokiem w stronę podniesienia standardów.”
W uzasadnieniu projektu przywołano liczne incydenty z udziałem broni palnej podczas polowań, w tym tragiczne przypadki śmiertelnych postrzeleń, które miały miejsce w ostatnich latach, m.in. w województwie podlaskim i pod Opolem Lubelskim.
Projekt ustawy przewiduje także okres przejściowy – myśliwi, którzy od ponad pięciu lat nie przechodzili badań, będą zobowiązani do dostarczenia aktualnych wyników badań lekarskich w ciągu 12 miesięcy od wejścia ustawy w życie.
1 – Badanie przeprowadzone w grudniu 2024 r. dla Ministerstwa Klimatu i Środowiska