
Polska 2050 umacnia samorząd lokalny
Utworzenie funduszu sołeckiego w każdej gminie, wyższa refundacja wydatków sołectw, obligatoryjna dieta i ubezpieczenie dla sołtysów, powoływanie młodzieżowych rad sołeckich oraz stworzenie funduszy osiedlowych – to założenia projektu ustawy autorstwa Klubu Parlamentarnego Polski 2050-Trzecia Droga.
“Polska 2050 Szymona Hołowni to najbardziej obywatelska partia w Polsce. Oddajemy władzę w ręce obywateli i obywatelek. Dlatego też przygotowaliśmy projekt ustawy, która wzmacnia znaczenie sołectw.” – rozpoczął wtorkowy briefing prasowy w Sejmie poseł Marcin Skonieczka. Dodał, że ustawa ma sprawić, że Polska będzie rozwijała się w sposób zrównoważony m.in. dzięki funkcjonowaniu funduszu sołeckiego na terenie całego kraju. Ponadto każdy z trzech progów refundacji takiego funduszu zostanie zwiększony o 10 punktów procentowych, odpowiednio do 30%, 40% i 50%. “Fundusz Sołecki to realizacja konstytucyjnej zasady pomocniczości, czyli rozwiązywania problemów na najniższym możliwym szczeblu. To także wzmacnianie wspólnot oraz rozwój kapitału społecznego, który w Polsce cały czas musimy wspierać”.
Poseł Marcin Skonieczka wspomniał o wprowadzeniu obligatoryjnej diety oraz ubezpieczeniu dla każdego sołtysa i sołtyski. Zapowiedział również urealnienie funkcjonowania młodzieżowych rad sołeckich, aby “dać głos młodym ludziom w sołectwach”. Ustawa przewiduje także wprowadzenia analogicznych, jak w przypadku sołectw – funduszu osiedlowego, który funkcjonowałby na terenach miejskich.
O potrzebach istnienia funduszu sołeckiego mówiła sołtyska Wólki Kozodawskiej Joanna Morawska: “Środki z funduszu sołeckiego są istotne ponieważ dają nam pieniądze na organizowanie różnych rzeczy dla mieszkańców naszych małych ojczyzn. Staramy się zwykle dokładać swoją pracę jako sołtysi, jako mieszkańcy i pomnażać środki, jednak dzięki temu nie musimy prosić rad gmin i włodarzy o to, żeby na każdą rzecz zwracać się o dofinansowania.”
Sołtys Arkadiusz Jąkalski zabrał głos w sprawie partycypacji młodzieży w sołectwach. Stwierdził, że młodzieżowe rady sołeckie, “to bardzo ważny punkt, jeśli chodzi o proponowane zmiany ustawowe”. Dodał, że sam dostrzega problem braku fukcjonowania takich organów. “Trzeba dać młodym ludziom narzędzia do tego, żeby mogli wczuć się w rolę, jaką pełnią Sołtysi. Wczuć się w rolę małych samorządowców, którzy będą mieli wpływ na to, jak będą się kształtowały ich małe ojczyzny.” – zaznaczył.