Klub Parlamentarny Polski 2050 pod znakiem dialogu – spotkania mieszkańcami Opolszczyzny i rozmowy o przyszłości regionu
Ponad 100 spotkań z mieszkańcami, samorządowcami, przedsiębiorcami i organizacjami społecznymi – tak wyglądał wyjazdowy Klub Parlamentarny Polski 2050, który odbył się w Opolu w dniach 1-3 grudnia 2024 roku. Ponad 20 przedstawicieli Polski 2050 (m.in. Wiceprzewodnicząca Partii Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, Jan Szyszko, Joanna Mucha, Paweł Zalewski, Przewodniczący Klubu Parlamentarnego Paweł Śliz, Bartosz Romowicz, Piotr Masłowski, Aleksandra Leo, Ewa Szymanowska oraz Barbara Oliwiecka), odwiedziło Opolszczyznę, by rozmawiać o najważniejszych sprawach dla regionu.
Warszawa jest sercem administracyjnym Polski, ale to takie miejsca jak Opole kształtują tożsamość i charakter naszego państwa. Polityka dzieje się nie tylko w stolicy. To nie ludzie mają przyjeżdżać do Warszawy, to politycy powinni przyjeżdżać i słuchać ludzi tam, gdzie żyją, mieszkają i pracują
podkreślają przedstawiciele Polski 2050
Dlaczego Opolszczyzna?
Jest to subregion o wyjątkowym znaczeniu gospodarczym i społecznym. Odgrywa istotną rolę w krajowej gospodarce dzięki silnym tradycjom przemysłowym, dynamicznie rozwijającemu się rolnictwu i sektorowi energii odnawialnej. Spotkania parlamentarzystów w Opolu pozwoliły nie tylko na bliższe poznanie specyficznych wyzwań regionu, takich jak depopulacja, ale także na nawiązanie dialogu z lokalnymi liderami i mieszkańcami. Ważna była również dyskusja o bardziej efektywnym wykorzystaniu funduszy unijnych.
W konsekwencji doświadczenia z odbytych spotkań przełożą się na bardziej precyzyjne inicjatywy legislacyjne i inwestycyjne wspierające rozwój tego obszaru. Wyjazdowe posiedzenie klubu było także dobrą okazją do spotkania ze strukturami partii działającymi na opolszczyźnie.
W ramach działań Klubu na Opolszczyźnie odbyły się m.in.:
- Akcja rozdawania sadzonek choinek w Opolu;
- Spotkania z przedsiębiorcami w Głuchołazach i Nysie;
- Spotkanie z lokalnymi włodarzami, m.in.: Burmistrzem Strzeleczek i Starostą Prudnickim;
- Wizyta w zakonie oblatów oblatów w Głuchołazach,
- Spotkania z uczniami w lokalnych szkołach
- Spotkania z samorządowcami podczas szkolenia nt. KPO i mieszkalnictwa społecznego w Opolu.
D.N.A. Polski 2050 jasno mówi o tym, że Polska nie powinna skupiać się wokół jednej wielkiej metropolii a raczej powinna budować zrównoważony rozwój tam, gdzie jest to najbliższe ludziom – w ich małych ojczyznach.