
Krajowy Plan Odbudowy posłuży wzmocnieniu obronności Polski
7 marca w Sejmie odbyła się konferencja prasowa z udziałem Marszałka Sejmu Szymona Hołowni, Ministra Obrony Narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza oraz Ministry Funduszy i Polityki Regionalnej Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz. Tematem spotkania były działania na rzecz wzmocnienia bezpieczeństwa Polski, na które zostanie przeznaczone 30 miliardów złotych z Krajowego Planu Odbudowy, zasilających nowo utworzony Fundusz Obronności i Bezpieczeństwa.
Marszałek Sejmu Szymon Hołownia, otwierając konferencję, podkreślił, że dynamiczna i szybko zmieniająca się sytuacja międzynarodowa wymaga jasnej i zdecydowanej odpowiedzi – zarówno ze strony administracji rządowej, jak i całego społeczeństwa.
Odpowiedź ta może być tylko jedna: odwaga, spokój i siła – zaznaczył Hołownia. – Ważne jest, by w obecnej sytuacji wszyscy odpowiedzialni za kształtowanie polityki międzynarodowej współpracowali ze sobą – dodał Marszałek.
Dzięki współpracy premiera, ministra obrony narodowej i ministry funduszy i polityki regionalnej jako pierwszy kraj w Europie Polska tworzy Fundusz Bezpieczeństwa i Obronności, który zostanie zasilony 30 miliardami złotych z Krajowego Planu Odbudowy. Środki te wesprą budowę schronów, produkcję uzbrojenia, budowę dróg podwójnego użytku, badania wojskowe. Jak zaznaczał Szymon Hołownia – ważne jest, by środki te w wysokości minimum 50% były inwestowane w Polsce – To naprawdę się dzieje – realne pieniądze będą płynąć, realne zmiany będą działy się w przemyśle zbrojeniowym i systemie bezpieczeństwa. Z Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem wiele razy mówiliśmy, że 50% nakładów na obronność jako silnik gospodarki powinno zostać w Polsce i Polskę napędzać. Państwo broni się nie tylko armią – ale również społeczeństwem, gospodarką i wszystkim tym, co możemy razem wytworzyć.
Wicepremier, Minister Obrony Narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz zaznaczył, jak istotne jest zwiększanie potencjału obronnego Polski i przygotowanie kraju na każdy scenariusz. „Polska musi uczynić wszystko, by poprzez własne działania oddalać zagrożenia płynące ze wschodu, wzmacniać sojusz transatlantycki oraz budować silną pozycję Europy” – powiedział minister. Zauważył również, jak cenną rolę odgrywa aktywność Marszałka Sejmu Szymona Hołowni w działaniach wzmacniających bezpieczeństwo. W budżecie na obronność na rok 2024 środki zostały zwiększone aż o 60% względem roku 2023 i wynoszą obecnie 186 miliardów złotych. Polska znajduje się obecnie w awangardzie państw NATO. Minister zaznaczył też, że obecny rząd nie zrywa kontraktów zawartych przez poprzedników, lecz skupia się na naprawie błędów i poprawie warunków umów.
Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz podkreśliła, że Polska wraz z krajami NATO oraz krajami skandynawskimi stoi przed historycznym wyzwaniem. „To moment, w którym każdy powinien mieć swój wkład w obronę niepodległości i budowanie pokoju. Naszym najważniejszym celem jest pokazanie potencjalnemu przeciwnikowi takiej siły, która skutecznie obroni pokój” – zaznaczyła Ministra. W trakcie konferencji podkreślano również konieczność rozwijania polskiego sektora przemysłu obronnego, także poprzez aktywne zaangażowanie firm z kapitałem prywatnym.