
Legitymacje strażackie w aplikacji mObywatel – Polska 2050 postuluje wprowadzenie udogodnień dla strażaków ochotników
7 marca bieżącego roku w trakcie konferencji prasowej w Sejmie politycy Polski 2050 Szymona Hołowni – posłowie Bartosz Romowicz i Paweł Śliz oraz wiceminister cyfryzacji Michał Gramatyka poinformowali o złożeniu projektu nowelizacji ustawy z 17 grudnia 2021 o ochotniczych strażach pożarnych. W konferencji udział wzięli również strażacy ochotnicy, reprezentowani przez Ryszarda Wrońskiego, komendanta miejsko-gminnego OSP gminy Kańczuga.
Jedną z proponowanych zmian jest wydawanie strażakom ochotnikom legitymacji w aplikacji mObywatel. Prawo i Sprawiedliwość wprowadziło w przepisach z 2021 roku możliwość wydawania legitymacji strażakom ochotnikom. De facto do dzisiaj żaden strażak ochotnik nie otrzymał takiej legitymacji – mówił poseł Bartosz Romowicz.
Dokument ten strażacy uzyskać będą mogli na podstawie wniosku złożonego do wójta gminy w której stacjonuje dana jednostka OSP. Jak podkreślają wnioskodawcy nowelizacji – zmiany miałyby wejść w życie po 6 miesiącach od uzyskania podpisu prezydenta pod finalną wersją dokumentu. Czas ten byłby przeznaczony na dostosowanie systemu informatycznego do nowych zadań. Same legitymacje zastąpiłyby papierowe zaświadczenia o przynależności do OSP wystawiane przez jednostki.
W Polsce upoważnionych do otrzymania legitymacji jest obecnie około 230 tysięcy osób. Przepisy wprowadzone przez poprzedni obóz rządzący zakładały wydatek rzędu około 13 milionów złotych w celu przygotowania plastikowych wersji dokumentu. Jak zaznaczają politycy Polski 2050 – koszt ten jest wysoki, choćby w porównaniu do 5 milionów złotych, które rocznie przeznaczane są na organizację obozów przygotowawczych dla młodzieżowych drużyn pożarniczych. Jak wskazywał wiceminister Michał Gramatyka – użycie aplikacji mObywatel w celu wydania legitymacji będzie nie tylko działaniem idącym z duchem czasu ale pozwoli również na realizację projektu bezkosztowo.
Drodzy strażacy, teraz jest czas dla was. Zgodnie z regulaminem Sejmu rozpoczynają się miesięczne konsultacje społeczne tej nowelizacji, w których możecie wziąć udział na stronie Sejmu – www.sejm.gov.pl. To wy, drodzy strażacy z całej Polski, możecie się wypowiedzieć w temacie tej ustawy, do czego zachęcamy – konkludował Bartosz Romowicz.
Wszystkie procedowane projekty ustaw, które poddawane są konsultacjom znajdują się tutaj.