Bez Twojego wsparcia nie moglibyśmy działać. Dołącz do 23 679 osób, które już nas wsparły.

Łódzkie: Mieszkańcy Osiedla Bałuty Doły protestują, Polska 2050 wspiera

05 sierpnia 2021
18:30

Mieszkańcy Osiedla Bałuty Doły sprzeciwiają się w budowie bloków na działce przy ulicy Harcerskiej 8/10 w Łodzi. Wsparli ich łódzcy politycy, w tym Przewodnicząca koła parlamentarnego Polska 2050 Hanna Gill-Piątek.

W czwartek,  5 sierpnia, pod Urzędem Miasta Łodzi odbyła się konferencja prasowa, w której udział wzięli przedstawiciele Polski 2050: posłanka na Sejm RP i Przewodnicząca Koła Parlamentarnego Polska 2050 Hanna Gill-Piątek, radny Sejmiku Województwa Łódzkiego Paweł Drążczyk, radny Rady Miasta Łodzi Bartłomiej Dyba-Bojarski, a także radna Rady Miasta Łodzi Monika Malinowska-Olszowy z Koalicji Obywatelskiej, współprzewodnicząca łódzkiego koła i sekretarz Zarządu Krajowego Partii Zieloni Magdalena Gałkiewicz oraz przedstawiciele mieszkańców i Rady Osiedla Bałuty Doły Romuald Durlik i Dariusz Kiedrzyński.

Mieszkańcy przygotowali protest, który skierowali do Prezydent Hanny Zdanowskiej. Wyrażają w nim swoje oburzenie i zaniepokojenie planowaną inwestycją. Posłanka Hanna Gill-Piątek zwróciła uwagę na to, że osiedle ma powstać na miejscu dawnej szkoły. „Dzieci to nasza przyszłość i powinniśmy zadbać, by mogły uczyć się w komfortowych warunkach. Szkoły nr 81 i 153 już w tej chwili są przepełnione, a będzie jeszcze gorzej, gdy powstanie osiedle przy ulicy Harcerskiej. Pragnę też zwrócić uwagę, że w pobliżu budowane jest Osiedle Jarzębinowe. Czy ktoś pomyślał o tym gdzie umieścić w klasach kolejne dzieci?” – zaapelowała posłanka.

„Szacunkowo, będzie to 160-200 mieszkań, czyli około 500 lokatorów i pewnie ponad 300 samochodów” – uściślił Radny Sejmiku Województwa Łódzkiego Paweł Drążczyk, podnosząc problem miejsc parkingowych i wąskich uliczek, jakie otaczają ten teren. 

Radni Miasta Łodzi – Bartłomiej Dyba-Bojarski i Monika Malinowska-Olszowy złożyli w ubiegłym tygodniu interpelacje w tej sprawie. Radny Polski 2050 poparł postulaty mieszkańców. „Zdumiewające było zarówno zamknięcie szkoły w sytuacji, gdy miasto zadawało sobie sprawę z obciążenia sąsiednich placówek, jak i późniejsza decyzja Prezydent Miasta o sprzedaży tego terenu. W warunkach pandemii, gdy każdy kawałek terenu zielonego jest tak pożądany, wiele miast na świecie dostosowuje się do potrzeb z tego wynikających. Tymczasem Prezydent Zdanowska “wyprzedaje” kolejne tereny” – powiedział Dyba-Bojarski w czasie konferencji. 

Głos zabrała również przedstawicielka Partii Zielonych Magdalena Gałkiewicz, która zwróciła uwagę na to, że inwestycja spowoduje konieczność wycinki starych drzew, w których mieszkają nietoperze objęte ochroną.

Na koniec głos zabrali przedstawiciele mieszkańców osiedla Bałuty Doły. „Należy zwrócić uwagę na infrastrukturę drogową w tym rejonie. Dwie wąskie uliczki nie zapewniają właściwych warunków komunikacyjnych. Natężenie ruchu przy budowie i hałas samochodów oraz maszyn budowlanych spowodują dalszą degradację infrastruktury drogowej i budynków w bliskim sąsiedztwie. Pogorszy się także bezpieczeństwo pieszych. Nie trzeba wielkiej wyobraźni, aby wiedzieć, co może się zdarzyć gdy przy braku przejazdu ul. Harcerską potrzebny będzie dojazd Straży Pożarnej lub karetki pogotowia ratunkowego. Łącznik między ul. Libelta i Harcerskiej jest sztuczny i na siłę wciągnięty do ruchu lokalnego. O parkingach można zapomnieć” – stwierdził Romuald Durlik z rady osiedla. „Należy podkreślić, że ujęte w nim wskaźniki urbanistyczne, tj. planowana powierzchnia zabudowy oraz jej intensywność, czyli powierzchnia wszystkich kondygnacji budynków w stosunku do powierzchni całej działki przy ul. Harcerskiej 8/10 są nawet dwukrotnie wyższe niż te, które charakteryzują istniejącą zabudowę wielorodzinną w najbliższym sąsiedztwie” – powiedział Dariusz Kiedrzyński, mieszkaniec osiedla i urbanista, który przeanalizował wniosek inwestora o wydanie decyzji o warunkach zabudowy. 

Zgromadzeni zgodnie stwierdzili, że polityka miasta miała poprawiać jakość życia mieszkańców Łodzi, w tym Bałut, a nie kształtować nowe konflikty społeczne. W piśmie do Pani Prezydent zebrani proszą o przychylenie do wniosku o uniemożliwienie budowy osiedla o tak dużej intensywności zabudowy, w tym budowy wieżowca.

Działaj z nami

Bądź na bieżąco. Na swoją skrzynkę mailową otrzymasz informacje o naszych działaniach ogólnopolskich i lokalnych oraz możliwościach wspólnego działania.
Osoby mieszkające poza granicami Polski prosimy o podanie kodu pocztowego 00-000.

Pani/Pana dane osobowe pozyskiwane w związku z usługą newsletter/formularza rejestracyjnego na stronie www.polska2050.pl są przetwarzane przez Fundację Polska Od Nowa, jako administratora danych osobowych, z siedzibą przy ul. Sewerynów 6 lok. 16, 00-331 Warszawa, e-mail: [email protected] przez czas trwania zgody osoby uprawnionej.

Pani/ Pana dane osobowe mogą podlegać profilowaniu i zautomatyzowanemu przetwarzaniu lub być rzekazywane podmiotom trzecim, ponieważ administrator korzysta z narządzi technologicznych udostępnianych przez podmioty trzecie dla celów rozsyłania informacji i hostingu treści na stronie www.polska2050.pl [POLITYKA PRYWATNOŚCI].

Ma Pani/ Pan prawo:

a) do żądania od administratora danych dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także do sprzeciwu co do przetwarzania danych oraz ich przenoszenia,

b) do cofnięcia w dowolnym momencie udzielonej zgody na przetwarzanie danych osobowych – w takim przypadku nie wpływa to na przetwarzanie danych przed cofnięciem zgody,

Ma Pani/Pan prawo do wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych na naruszenie przez administratora danych zasad przetwarzania danych. Więcej informacji na temat celu i sposobu przetwarzania Pana/Pani danych osobowych znajduje się tutaj.

Kontakt z administratorem możliwy jest za pośrednictwem poczty na adres administratora wskazany powyżej lub elektronicznie poprzez e-mail: [email protected].

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności . Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi. Polityka prywatności.