Bez Twojego wsparcia nie moglibyśmy działać. Dołącz do ponad 16 500 osób, które już nas wsparły.

Lubelska Polska 2050 i Senator Jacek Bury interweniują w sprawie psów-asystentów

30 kwietnia 2021
10:57

W czwartek, 29 kwietnia, z inicjatywy Izabeli Tusińskiej, liderki powiatu puławskiego ze Stowarzyszenia Polska 2050 w regionie lubelskim, senator Jacek Bury podjął interwencję w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej w sprawie dostępności obiektów użyteczności publicznej dla osób z niepełnosprawnościami, korzystających z pomocy psów asystujących.

Pomysłodawcy i wykonawcy tego przedsięwzięcia, działający na co dzień w Stowarzyszeniu Polska 2050 podkreślają, że absurdalne i niedopuszczalne jest to, aby osoby z niepełnosprawnościami, którym towarzyszy wyszkolony do pomocy pies, napotykały trudności w dostępie do urzędów, instytucji czy środków transportu publicznego z powodu obecności psa. A to się niestety zdarza często. „Specjalnie wytrenowany pies z certyfikatem, którego zadaniem jest ułatwiać życie osobie niepełnosprawnej, umożliwiać jej samodzielne funkcjonowanie i zapewniać jej bezpieczeństwo, traktowany jest jak intruz i staje się przeszkodą. Tak, nadal w Polsce są takie miejsca” – mówi Izabela Tusińska. „W Polsce najczęściej możemy spotkać psa przewodnika i psa asystenta. Coraz większą popularnością cieszą się psy szkolone do dogoterapii, czyli terapii np. dzieci z autyzmem – wyjaśniają również pomysłodawcy.

Poniżej treść interwencji senatorskiej:

„Szanowna Pani Minister,

Mimo obowiązywania w prawie polskim przepisu z artykułu 20a ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz.U. z 2021 r. Poz. 573), zdarzają się przypadki, że osoby niepełnosprawne, korzystające z pomocy psa asystującego nie są wpuszczane do budynków użyteczności publicznej.

Tylko część instytucji publicznych podaje do ogólnej wiadomości deklaracje dostępności, zawierające informacje o prawie wstępu z psem asystującym i ewentualnych uzasadnionych ograniczeniach. W związku z powyższym uprzejmie proszę o odpowiedź, czy do roku 2023 Ministerstwo planuje wdrożenie programu mającego na celu uświadomienie, zwłaszcza zarządcom nieruchomości z małych i średnich miast, tzn. liczących poniżej 100 tysięcy mieszkańców, konieczności przestrzegania przepisów wynikających z w/w ustawy tak, by osoby niepełnosprawne mogły wraz z towarzyszącymi im psami asystującymi wchodzić bez przeszkód do każdego obiektu użyteczności publicznej, co jest ich ustawowym prawem?

Z wyrazami szacunku, Jacek Bury Senator RP.”

 

Działaj z nami

Bądź na bieżąco. Na swoją skrzynkę mailową otrzymasz informacje o naszych działaniach ogólnopolskich i lokalnych oraz możliwościach wspólnego działania.
Osoby mieszkające poza granicami Polski prosimy o podanie kodu pocztowego 00-000.

Pani/Pana dane osobowe pozyskiwane w związku z usługą newsletter/formularza rejestracyjnego na stronie www.polska2050.pl są przetwarzane przez Fundację Polska Od Nowa, jako administratora danych osobowych, z siedzibą przy ul. Sewerynów 6 lok. 16, 00-331 Warszawa, e-mail: [email protected] przez czas trwania zgody osoby uprawnionej.

Pani/ Pana dane osobowe mogą podlegać profilowaniu i zautomatyzowanemu przetwarzaniu lub być rzekazywane podmiotom trzecim, ponieważ administrator korzysta z narządzi technologicznych udostępnianych przez podmioty trzecie dla celów rozsyłania informacji i hostingu treści na stronie www.polska2050.pl [POLITYKA PRYWATNOŚCI].

Ma Pani/ Pan prawo:

a) do żądania od administratora danych dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także do sprzeciwu co do przetwarzania danych oraz ich przenoszenia,

b) do cofnięcia w dowolnym momencie udzielonej zgody na przetwarzanie danych osobowych – w takim przypadku nie wpływa to na przetwarzanie danych przed cofnięciem zgody,

Ma Pani/Pan prawo do wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych na naruszenie przez administratora danych zasad przetwarzania danych. Więcej informacji na temat celu i sposobu przetwarzania Pana/Pani danych osobowych znajduje się tutaj.

Kontakt z administratorem możliwy jest za pośrednictwem poczty na adres administratora wskazany powyżej lub elektronicznie poprzez e-mail: [email protected].

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności . Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi. Polityka prywatności.