Agnieszka Oczkowska
Uczciwość i chęć pomagania. Twardo stąpam po ziemi i dlatego podoba mi się podejście do spraw publicznych Polski 2050 Szymona Hołowni: realizm w podejmowaniu decyzji, budowanie jedności i szans rozwojowych dla obywateli.
Jako posłanka PL2050SH skupię się przede wszystkim na dwóch kwestiach, za to na takich na których znam się bardzo dobrze i trudno będzie mnie zatrzymać w realizacji tych celów:
-wsparcie rodzin w których żyją osoby z niepełnosprawnościami, bo mają prawo do normalnego życia;
-uproszczenie prawa dla przedsiębiorców, by mogli prowadzić biznes, a nie marnować czas na biurokrację;
Na poziomie lokalnym chcę by Toruń zdobył tytuł najszczęśliwszego miasta w Polsce.
Dziś pierwszą trójkę tworzą Gdynia, Gdańsk i Zielona Góra. Torunia nie ma nawet w pierwszej dziesiątce…
Czas to zmienić!
O mnie
Jestem torunianką i prawniczką. Kobietą świadomą,konsekwentną, skuteczną.
Poza pracą zawodową, w której spotykam się absurdalnymi przepisami prawa, które nie pozwalają lub co gorsze, rujnują firmy polskich przedsiębiorców, od lat aktywnie działam na rzecz najsłabszych grup społecznych – osób z niepełnosprawnościami, seniorów i ludzi przewlekle chorych.
Prowadzę bloga www.trojedzieci.org, wydałam szereg publikacji na temat codziennych wyzwań polskich rodzin, głównie tych w których urodziło się dziecko/dzieci nieuleczalnie chore. Jestem pomysłodawczynią kampanii społecznej „Oczko na Świat” w ramach której, z udziałem m.in. Borysa Szyca, Andrzeja Sewerena, Krystyny Czubówny, Julii Chatys i CeZika oswajamy niepełnosprawność pisząc i czytając serię opowiadań rodzinnych, ukazujących ten sam
świat z perspektywy ludzi chorych i zdrowych.
Prywatnie: kinomaniaczka, ale przede wszystkim szczęśliwa żona i matka niegdyś trojga, dziś już niestety dwójki dzieci. I to właśnie śmierć mojego ciężko chorego syna stała się zapalnikiem do zrobienia czegoś więcej, zamiany działalności społecznej na politykę i start w wyborach do Sejmu. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta – parlament jest miejscem gdzie moje doświadczenie, wiedza i chęć pomagania mogą realnie zmienić sytuację wszystkich rodzin w których żyją osoby z niepełnosprawnościami. Dlatego czuję, że tak trzeba, po prostu.
Wykształcenie
Magister prawa, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
Studia podyplomowe: Prawo podatkowe, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
Doświadczenie zawodowe
Ekspert/zastępca dyrektora Izby Celnej w Toruniu ( aktualnie KAS)
Członek i Przewodnicząca Wojewódzkiej Komisji ds. Orzekania o Zdarzeniach Medycznych w Bydgoszczy
Opiekun osoby z niepełnosprawnością