Małgorzata Szostak
Kim jestem?
Jestem społeczną aktywistką, pracuję z osobami w kryzysie bezdomności, stworzyłam i koordynuję w Krakowie Plantację Dobra.
Prywatnie jestem mamą dwójki dzieci – tak jak dziesiątki tysięcy kobiet, codziennie pokonuję wyzwania związane z wychowaniem pociech, łącząc to z życiem zawodowym i zaangażowaniem społecznym.
Oprócz bycia mamą jestem też żoną, córką, siostrą, przyjaciółką, koleżanką. W wolnym czasie, którego nie mam za dużo, lubię czytać książki i słuchać muzyki. Kiedyś trenowałam sztuki walki – planuję do tego wrócić, bo ten sport niesamowicie kształtuje charakter, uczy pokory i wytrwałości.
Dlaczego postanowiłam kandydować do Sejmiku Województwa Małopolskiego?
Dlatego, że Sejmik ma naprawdę duży wpływ na nasze codzienne życie, choć wciąż zbyt mało o tym wiemy. Zależmy więc na tym, aby tak ważne decyzje były dobrze przemyślane oraz podejmowane wspólnie z mieszkankami i mieszkańcami regionu, a ja taki umiem dialog społeczny budować.
Sejmik to regionalny parlament. Wybiera regionalny rząd, czyli zarząd województwa, a ten rząd ma regionalnego premiera, czyli marszałka. Sejmik decyduje o przeznaczeniu milionów euro z Funduszy Europejskich, decyduje o inwestycjach w drogi, koleje regionalne, szpitale wojewódzkie, ważne instytucje kultury.
Semik wspiera też gminy, organizacje pozarządowe, kształcenie nauczycieli, ochronę środowiska, pomoc społeczną, modernizację rolnictwo, turystykę, naukę, gospodarkę… To nie są drobne sprawy.
Nad czym chciałabym pracować w Sejmiku?
- Nad zwiększenim dostępu do pomocy psychiatrycznej i psychoterapeutycznej dla osób z trudnościami finansowymi oraz osób żyjących w małych miejscowościach.
- Nad zwiększeniem naszego poczucia bezpieczeństwa, w czym pomoże umiejętność udzielania pierwszej pomocy czy umiejętność obronienia się przed napaścią.
- Będę także pracować nad tym, aby małopolskie małe i średnie przedsiębiorstwa zyskały nowe rynki zbytu dzięki certyfikacji swoich produktów pod nazwą Original Małopolska.
Jak chciałabym pracować?
Spotykając się z mieszkankami i mieszkańcami, konsultując plany, pytając. Sejmik musi mieć mocne odniesienie do wspólnoty regionu, nie może być areną gier politycznych.
Mała ojczyzna, wielkie sprawy!
Wykształcenie
- Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, kierunek filologia germańska
- Studia Podyplomowe dla Tłumaczy Tekstów Specjalistycznych, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
- Studia Podyplomowe doskonalące w zakresie Komunikacji społecznej, Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie
Doświadczenie zawodowe
- Tłumacz w biurze tłumaczeń (lipiec 2005-maj 2010)
- Specjalista ds. administracji w dziale produkcji i dystrybucji (czerwiec 2010-wrzesień 2014)
- Urlop macierzyński i wychowawczy (październik 2014-luty 2017)
- Specjalista ds. ubezpieczeń na rynek niemiecki (marzec 2017-kwiecień 2018)
- urlop macierzyński i wychowawczy (maj 2018-czerwiec 2020)
- Kierownik sprzedaży w firmie z branży motoryzacyjnej (lipiec 2020-do teraz)