Tomasz Siemiński
Nazywam się Tomasz Siemiński. Idę do polityki, ponieważ to Ona stanęła na mojej drodze, w którą wybrałem się już lata temu, wsłuchując się nieustannie w potrzeby ludzi i obserwując zmiany, jakie zachodziły w otaczającej nas rzeczywistości. Moim celem jest stworzenie systemowych rozwiązań mających służyć zabezpieczeniu przed podstawowymi ryzykami życiowymi, tj.: starość, choroby, niepełnosprawność, bezdomności czy bezrobocie. Szczególnie bliskie są mi zagadnienia związane z projektowaniem usług publicznych, zarządzaniem w jednostkach samorządu terytorialnego, a także z polityką mieszkaniową.
Jestem w Polsce 2050 od 2021 r. Obecnie w partii pełnię funkcję Członka Zarządu Regionu Lubuskiego oraz szefa sztabu wyborczego.
O mnie
Odkąd pamiętam do działania zawsze inspirował mnie świat. Odnajdywałem w nim przestrzenie, które wymagały zmiany. Nic nigdy w moim życiu nie było kwestią przypadku, tylko efektem ciężkiej pracy i umiejętności zorganizowania sobie szczęścia. Dzisiaj – jak ktoś mi zadaje pytanie, czym się zajmuję – odpowiadam, że tworzę przestrzeń życiową, nadając jej nowej jakości. Jestem właścicielem firmy deweloperskiej zmieniającej rzeczywistość w naszym regionie. Wcześniej inspirowałem młodych ludzi jako nauczyciel polonista, piłkarz i trener, reżyser widowisk i sztuk teatralnych. Po kilku latach to ja czerpałem inspirację od wszystkich ludzi, których spotkałem na swojej drodze, kiedy zarządzałem regionalnymi jednostkami kultury czy instytucjami finansowymi. Gdziekolwiek bym nie był, zawsze bacznie obserwuję trendy i kierunki, które wyznaczają zmiany we współczesnym świecie. Zawsze chcę wiedzieć więcej i co najważniejsze – nigdy się nie poddaję, ponieważ wiem, że sukces to przechodzenie od porażki do porażki bez utraty entuzjazmu.
Wykształcenie
Ukończyłem:
1996 r. Liceum Ogólnokształcące im. B. Prusa w Żarach
2001 r. Wyższą Szkołę Pedagogiczną w Zielonej Górze, Filologia polska
2002 r. Prywatną Szkołę dr P. Rahn i Partner Sp. z o.o. w Zielonej Górze, Zertifikat Deutsch
2005 r. Państwową Wyższą Szkołę Teatralną im. L. Solskiego we Wrocławiu,
Reżyseria Teatru Dzieci i Młodzieży
2011 r. Studium Prawa Europejskiego w Warszawie, Menedżer kultury
2020 r. Wyższą Szkołę Bankową we Wrocławiu, MBA – Executiv Project Manager
Obecnie studiuję:
2022 r. Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Trandwatching and Future Studies
Doświadczenie zawodowe
Moje życie zawodowe rozpocząłem tuż po studiach w 2001 r. jako nauczyciel polonista w dwóch placówkach oświatowych: Gimnazjum nr 1 oraz Społecznym Liceum Ogólnokształcącym w Żarach. Równocześnie od lat młodzieńczych uprawiłem piłkę nożną w trzecioligowym Promieniu Żary. W tamtym czasie sport stanowił moje dodatkowe źródło dochodu. W pracy z młodzieżą odkryłem w sobie zdolności reżyserskie, co przyczyniło się do pierwszej istotnej zmiany w moim życiu zawodowym. W 2003 r. trafiłem do samorządowej, regionalnej instytucji kultury – Regionalnego Centrum Animacji Kultury w Zielonej Górze jako instruktor teatralny. W tym czasie miałem okazję zdobyć cenne doświadczenie nie tylko z zakresu organizacji, koordynacji i reżyserii przeglądów, konkursów, festiwali, projektów edukacyjnych, uroczystych gali i licznych eventów o zasięgu regionalnym, ogólnopolskim i międzynarodowym, ale przede wszystkim zdobyłem umiejętności zarządzania zmianą i procesem wdrożenia zmian związanych m.in. z projektowaniem usług w obszarze kultury i zmianą profilu funkcjonowania instytucji kultury. W 2012 r. objąłem stanowisko dyrektora Centrum Artystyczno-Kulturalnego „Zamek” w Krośnie Odrzańskim, gdzie udało mi się zainicjować wdrożenie idei „społecznego domu kultury”. Po niespełna roku objąłem stanowisko dyrektora Regionalnego Centrum Animacji Kultury w Zielonej Górze, w którym w latach 2012-2017 wraz z zespołem stworzyłem i wdrożyłem działania zmierzające do przekształcenia skostniałej instytucji kultury w instytucję uczącą się – innowacyjny ośrodek myśli wspierający i kreujący zjawiska kulturotwórcze w województwie lubuskim. Wspólnie pozyskaliśmy ponad 28 mln zł na rewitalizacje, rozbudowę i wdrożenie innowacyjnych programów działań.
Te umiejętności i powodzenie podjętych we wcześniejszych latach wyzwań zaowocowały objęciem w 2018 r. stanowiska wiceprezesa Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. w Zielonej Górze – instytucji finansowej – wspierającej małych i średnich przedsiębiorców. Byłem odpowiedzialny za stworzenie w województwie lubuskim mechanizmów wspierających proces projektowania działań w obszarze społecznym i otoczeniu biznesu, wdrożenie innowacji czy współtworzenie strategii i rozwiązań biznesowych dla poszczególnych przedsiębiorców.
Obecnie pracuję we własnej firmie Grupa PBS Deweloper, którą wraz z dwójką przyjaciół założyliśmy w 2007 r., w czasie, kiedy każdy z nas zawodowo przebywał w innym miejscu i nikt nie posiadał własnego mieszkania. Marzyliśmy o tym, by wybudować dla siebie mieszkanie i przy okazji sprzedać te, które powstaną przy okazji, tak, aby sfinansować własne cztery kąty. Dzisiaj firma ma 15. letnie doświadczenie. Wybudowała ponad 28 tys. m2. Nasze inwestycje są wysoko oceniane i zdobywają nagrody za dobrą architekturę, funkcjonalność i mądre zagospodarowanie terenu.