Bez Twojego wsparcia nie moglibyśmy działać. Dołącz do ponad 16 500 osób, które już nas wsparły.

Małopolska zmienia swój kawałek Polski na zielony

30 kwietnia 2021
15:40

Koniec kwietnia to czas świętowania Dnia Ziemi. Jednak ten czas nie miałby żadnego znaczenia, gdyby nie pociągał za sobą konkretnych działań. 

Wiedzą o tym wolontariusze ruchu Polska 2050, którego jednym z celów jest zielona Polska. W wielu częściach województwa ruszyli oni w zielone, ale zaśmiecone przestrzenie, by przywrócić im pierwotną postać. Sprzątali w Krakowie, powiatach: dąbrowskim, oświęcimskim, nowosądeckim, tarnowskim, niebawem planowane jest też sprzątanie w powiecie nowotarskim. Niejako kropką nad “i” stała się zaś akcja rozdawania żonkili w Skawinie.

Kraków sprząta brzegi Prądnika

W niedzielę 25 kwietnia, w licznym gronie 20 wolontariuszy wraz z sześciorgiem dzieci i jednym psem reprezentanci i sympatycy Polski 2050 spotkali się, by wspólnie zainaugurować pierwsze sprzątanie w ramach podpisanego 22 kwietnia w Dzień Ziemi kontraktu obywatelskiego – Ekoadopcja brzegów Prądnika. W ramach kontraktu zobowiązali się długoterminowo troszczyć o ten teren.

W ciągu prawie 3 godzin zebrali ponad 50 worków śmieci. Na niewielkim odcinku znaleźli butelki, puszki, papiery ale też np.: części od mercedesa, grill, buty, bluzy oraz dwa wózki z supermarketów utopione w rzece.

To intensywne popołudnie spędzone razem i z uśmiechem, pozwoliło nam zmienić kawałek Polski, a zarazem naszego najbliższego otoczenie na bardziej czyste i zielone. Te wrośnięte rzeczy nie dodają uroku pięknym, powoli zazieleniającym się brzegom Prądnika. Bądźmy czujni i wrażliwi na otaczającą nas przyrodę i dbajmy o nią.” – apeluje Kamila, liderka kontraktu.

Informacje i fotorelacja na oficjalnym kanale małopolskiej Polski 2050 tu.

Powiat dąbrowski – czystszy Beleryt dla Wiosny

W minioną sobotę, 24 kwietnia, z inicjatywy dąbrowskich wolontariuszy Polski 2050 przeprowadzono sprzątanie śmieci w rejonie parkingu leśnego w Belerycie. W sobotę w lesie pojawiło się ok. 40 osób – dorosłych i dzieci. Oprócz butelek, puszek i plastików spożywczych, w lesie znalazły się też opony, zniszczone meble, izolacje, części karoserii, fragmenty AGD.  Po zakończeniu akcji, uczestnicy zgłosili kolejne miejsca wymagające sprzątania, więc na pewno nie była to ostatnia akcja o tym charakterze w powiecie. Najlepszym podsumowaniem sobotniego wydarzenia było stwierdzenie 5-letniej uczestniczki:  „Teraz, kiedy pozbieraliśmy już te wszystkie śmieci z lasu Pani Wiosna na pewno chętniej do nas przyjdzie”.

Powiat tarnowski – sprzątanie w integracji z radnymi

W Tarnowie wolontariusze sprzątali Park Sośnina w Tarnowie-Mościcach. Akcja trwała 2 godziny, włączyli się w nie też Radni, którzy niedawno dołączyli do Polski 2050. Wolontariusze zebrali 15 worków śmieci, w tym ponad połowa to szklane butelki po alkoholu. 

Powiat oświęcimski sprząta las

Również w sobotę 24 kwietnia wolontariusze Polski 2050 spotkali się też w lesie, w Chełmku. Około 10 wolontariuszy i sympatyków poświęciło akcji większość dnia, we współpracy i za zgodą Nadleśnictwa Chrzanów.

Zebrali kilkaset kilogramów śmieci – części samochodowe, butelki szklane i plastikowe, reklamówki, buty, druty kolczaste, puszki, opakowania po farbach, obudowy ze sprzętów RTV.

Była to pierwsza taka akcja zorganizowana w powiecie oświęcimskim, ale nie ostatnia. Kolejną planujemy w drugiej połowie maja. Wolontariusze wykazali się ogromnymi chęciami i zaangażowaniem i następnym razem będzie nas na pewno więcej.” – relacjonuje koordynatorka akcji.  

Powiat nowosądecki – razem dla czystych brzegów Kamienicy 

W powiecie nowosądeckim wolontariusze Polski 2050 dołączyli do akcji sprzątania zorganizowanej przez Polskie Towarzystwo Tatrzańskie pod patronatem prezydenta miasta Nowego Sącza – Ludomira Handzela. “Skontaktowaliśmy się z Panią Jolantą Augustynską, prezeską Towarzystwa i dołączyliśmy do tej akcji (…) Przyjęto nas bardzo serdecznie.” – relacjonuje wolontariuszka. Sprzątanie brzegów rzeki Kamienica trwało około 4 godziny, uzbierano aż 5 ton śmieci. Udział wzięło ponad 200 osób, w tym 15 reprezentantów Polski 2050, również młodzież szkoły średniej.

Skawina wręcza żonkile

Niejako na zakończenie miesiąca, 30 kwietnia, w Skawinie, wolontariusze rozdawali na ulicach bukiety żonkili, które miały być przerobione na nawóz. Stu mieszkańców tego dnia wróciło więc do domu z żółtą wiązanką i informacją o programie “Polska na zielonym szlaku”.

To budujące, że chęć poprawy otoczenia jednoczy ludzi w różnych zakątkach Małopolski. Takie akcje pokazują, że każdy mieszkaniec jest odpowiedzialny za ten mały kawałek Polski, w którym żyje.

 

 

Działaj z nami

Bądź na bieżąco. Na swoją skrzynkę mailową otrzymasz informacje o naszych działaniach ogólnopolskich i lokalnych oraz możliwościach wspólnego działania.
Osoby mieszkające poza granicami Polski prosimy o podanie kodu pocztowego 00-000.

Pani/Pana dane osobowe pozyskiwane w związku z usługą newsletter/formularza rejestracyjnego na stronie www.polska2050.pl są przetwarzane przez Fundację Polska Od Nowa, jako administratora danych osobowych, z siedzibą przy ul. Sewerynów 6 lok. 16, 00-331 Warszawa, e-mail: [email protected] przez czas trwania zgody osoby uprawnionej.

Pani/ Pana dane osobowe mogą podlegać profilowaniu i zautomatyzowanemu przetwarzaniu lub być rzekazywane podmiotom trzecim, ponieważ administrator korzysta z narządzi technologicznych udostępnianych przez podmioty trzecie dla celów rozsyłania informacji i hostingu treści na stronie www.polska2050.pl [POLITYKA PRYWATNOŚCI].

Ma Pani/ Pan prawo:

a) do żądania od administratora danych dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także do sprzeciwu co do przetwarzania danych oraz ich przenoszenia,

b) do cofnięcia w dowolnym momencie udzielonej zgody na przetwarzanie danych osobowych – w takim przypadku nie wpływa to na przetwarzanie danych przed cofnięciem zgody,

Ma Pani/Pan prawo do wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych na naruszenie przez administratora danych zasad przetwarzania danych. Więcej informacji na temat celu i sposobu przetwarzania Pana/Pani danych osobowych znajduje się tutaj.

Kontakt z administratorem możliwy jest za pośrednictwem poczty na adres administratora wskazany powyżej lub elektronicznie poprzez e-mail: [email protected].

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności . Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi. Polityka prywatności.