„Nie musisz brać foliówki” na warszawskich Bielanach

02 października 2020
15:50
Warszawscy wolontariusze stowarzyszenia Polska 2050 zainicjowali na Bielanach akcję „Nie musisz brać foliówki”. W ciągu sierpnia i września zbierali stare firany od swoich znajomych i mieszkańców Warszawy, aby dać im drugie życie, szyjąc z nich eko-woreczki.

 

W piątek 2 października w godzinach porannych organizatorzy akcji odwiedzili bielańskie targowisko „Wolumen”. Inicjowali rozmowę z Warszawiakami o ekologii i wręczali im przygotowane wcześniej własnoręcznie wielorazowe woreczki. Wolontariusze uświadamiali rozmówców, że tzw. plastikowa „foliówka” będzie się rozkładać nawet do 500 lat, zanieczyszczając w tym czasie środowisko, glebę i wodę. Jej recykling jest trudny i drogi, a przez to właściwie nieopłacalny. Dlatego warto zastąpić ją wielorazowym woreczkiem.

„Wspólne robienie czegoś dla innych jest naszym powołaniem i powinnością. To szczęście dla mnie i mojego męża, że trafiliśmy na ekipę, która podziela te wartości, nie tylko w sensie teoretycznym, ale stosuje je na co dzień – mówi Grażyna Lewicka, wolontariuszka z Bielan, która uczestniczyła w akcji już na etapie przygotowań. Wraz z mężem Maciejem nawlekali sznureczki do uszytych wcześniej z firanek woreczków.

W ciągu niespełna godziny na „Wolumenie” zostało rozdanych ponad tysiąc eko-woreczków. Akcję przyjęli dobrze zarówno kupujący, jak i sprzedawcy. Do każdego woreczka dołączono eko-zakładkę do książki, z której można się było dowiedzieć, na czym polega akcja stowarzyszenia oraz dlaczego problem środowiska jest istotny dla stowarzyszenia Polska 2050. „Chcemy budować Polskę demokratyczną, solidarną, zieloną i bezpieczną” to jedno z haseł promujących powstający po kampanii prezydenckiej Hołowni ruch.

W cele stowarzyszenia wpisują się działania proekologiczne i wrażliwość na negatywnie zmieniający się klimat. W odpowiedzi, wolontariusze podejmują się działań wpływających na otaczającą ich lokalnie rzeczywistość.

„Zamiast przyczyniać się do rosnącej produkcji jednorazowego plastiku chcemy pokazać ludziom inne rozwiązania” – komentuje Magdalena Dorożała, koordynatorka akcji, która poza działaniem w bielańskiej ekipie Polska 2050 jest też autorką bloga „Dobre życie, naturalnie”.  Dorożała dodaje, że kolejną akcję wolontariusze planują przeprowadzić na warszawskiej Białołęce. „W dalszym ciągu zapraszamy do przynoszenia firan i włączania się do akcji w każdy możliwy sposób” – komentuje organizatorka.

„Mamy nadzieję, że akcja wywoła efekt pozytywnej kuli śnieżnej. Sprawi, że ludzie nie tylko chętnie wezmą woreczki od nas podczas kolejnej akcji, ale również zaczną szyć je samodzielnie w domach, np. nadając nowe życie swoim starym firanom” – podsumowuje akcję Agnieszka Kozioł, liderka ds. akcji charytatywnych w Warszawie.

Zobacz zdjęcia z akcji:

Działaj z nami

Bądź na bieżąco. Na swoją skrzynkę mailową informacje o naszych działaniach ogólnopolskich i lokalnych oraz możliwościach wspólnego działania.
Osoby mieszkające poza granicami Polski prosimy o podanie kodu pocztowego 00-000.

Pani/Pana dane osobowe pozyskiwane w związku z usługą newsletter/formularza rejestracyjnego na stronie www.polska2050.pl są przetwarzane przez Fundację Polska Od Nowa, jako administratora danych osobowych, z siedzibą przy ul. Sewerynów 6 lok. 16, 00-331 Warszawa, e-mail: [email protected] przez czas trwania zgody osoby uprawnionej.

Pani/ Pana dane osobowe mogą podlegać profilowaniu i zautomatyzowanemu przetwarzaniu lub być rzekazywane podmiotom trzecim, ponieważ administrator korzysta z narządzi technologicznych udostępnianych przez podmioty trzecie dla celów rozsyłania informacji i hostingu treści na stronie www.polska2050.pl [POLITYKA PRYWATNOŚCI].

Ma Pani/ Pan prawo:

a) do żądania od administratora danych dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także do sprzeciwu co do przetwarzania danych oraz ich przenoszenia,

b) do cofnięcia w dowolnym momencie udzielonej zgody na przetwarzanie danych osobowych – w takim przypadku nie wpływa to na przetwarzanie danych przed cofnięciem zgody,

Ma Pani/Pan prawo do wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych na naruszenie przez administratora danych zasad przetwarzania danych. Więcej informacji na temat celu i sposobu przetwarzania Pana/Pani danych osobowych znajduje się tutaj.

Kontakt z administratorem możliwy jest za pośrednictwem poczty na adres administratora wskazany powyżej lub elektronicznie poprzez e-mail: [email protected].

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności . Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi. Polityka prywatności.