
Niższe rachunki za ogrzewanie? Polska wywalczyła ważne zmiany w UE
Ministra Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska ogłosiła, że kraje Unii Europejskiej zaakceptowały polskie poprawki do rozporządzenia, które mogą obniżyć rachunki za ogrzewanie nawet dla 15 milionów Polaków. Ciepłownie otrzymają 30% więcej darmowych uprawnień do emisji, a zaoszczędzone pieniądze będą mogły zainwestować w ekologiczne technologie i tańsze, czystsze ciepło dla mieszkańców.
W Polsce ponad 15 milionów osób mieszka w budynkach podłączonych do ciepłownictwa systemowego, co czyni Polskę liderem w zakresie tego rozwiązania zapewniania ciepła w budynkach mieszkalnych w skali całej Unii Europejskiej. W związku z tym naturalne stało się to, że to Polska była inicjatorem zmian i dążyła do wypracowania korzystnych warunków dla tego sektora w Radzie Unii Europejskiej.
Jak powiedziała ministra Paulina Hennig-Kloska – Na początku prac Komisja Europejska optowała m.in. za przyznaniem jedynie 10% dodatkowych uprawnień do emisji, jednak wskutek zgłoszonych uwag i działań kierownictwa Ministerstwa Klimatu i Środowiska wypracowano korzystniejsze dla Polski rozwiązania. W Polsce z ciepła systemowego korzysta ok. 15 mln obywateli. To dla nas bardzo ważna decyzja.
Przyjęte rozwiązania pozwolą, by przedsiębiorstwa zajmujące się ciepłownictwem systemowym mogły skorzystać z 30% dodatkowych uprawnień do emisji. Zaoszczędzone w ten sposób środki mogą zostać przekierować na inwestycje w bardziej ekologiczne technologie skutkujące zmniejszeniem emisji dwutlenku węgla. Efektem tych zmian będą niższe ceny ciepła i ciepłej wody dla Polek i Polaków.
Celem naszej prezydencji jest zmiana myślenia o transformacji, która musi dawać odczuwalne zyski obywatelom Europy. Ludzie muszą widzieć na swoich rachunkach korzyści z transformacji, muszą widzieć benefity z tego, że coraz więcej energii, w tym energii cieplnej, produkujemy z OZE – dodawała ministra Paulina Hennig-Kloska.