Hanna Gill-Piątek

Ur. 13 kwietnia 1974 r. w Łodzi, polska działaczka polityczna, aktywistka miejska i ekspertka samorządowa, konsultantka w zakresie rewitalizacji, publicystka, posłanka na Sejm RP IX kadencji.
Zawodowo doradza samorządom w całej Polsce w sprawach miejskich. Działała w stowarzyszeniu „Tak dla Łodzi” i w „Kongresie Ruchów Miejskich”, jest członkinią Rady Programowej Kongresu Kobiet. Od lat protestuje przeciw niesprawiedliwości wobec kobiet i osób LGBT+, eksmitowanych lokatorów, niszczeniu Trybunału Konstytucyjnego, wycinkom drzew. Hanna marzy o Polsce, która jest praworządna i nikogo nie pozostawia w tyle, w której kobiety mają prawo do decyzji o swoim ciele. Marzy o miastach, w których można oddychać i bezpiecznie przejść przez ulicę. Jako posłanka walczy o te prawa.Urodziła się w Łodzi, w rodzinie o postępowych wartościach. Dobrze pamięta dramat upadku miasta Łodzi podczas transformacji, gdzie wychowywała samotnie syna, jak wiele innych łódzkich matek. Wiele lat później na bazie tamtych doświadczeń napisała z Henryką Krzywonos książkę „Bieda. Przewodnik dla dzieci”, za którą otrzymały nominację do Okularów Równości.
Do polityki weszła dzięki Partii Zielonych, gdzie zasiadała w Radzie Krajowej i pełniła funkcję sekretarzyni partii. W latach 2011-14 prowadziła Świetlicę Krytyki Politycznej na Piotrkowskiej 101, wówczas jedyne miejsce lewicowej debaty w Łodzi. Działała na rzecz lokatorów i przeciw niesprawiedliwym eksmisjom, najpierw jako aktywistka, potem, w latach 2014-16, w łódzkim samorządzie. Zmieniła rolę, by dopilnować, że mieszkańcy z enklaw biedy nie zostaną pozostawieni na bocznym torze przy odnowie miasta. Prowadząc ministerialny projekt stworzyła pierwsze w Polsce Centrum Wiedzy o Rewitalizacji.
Jest absolwentką ASP, graficzką, publicystką. Znana z felietonów w Krytyce Politycznej, Przekroju, Dzienniku Łódzkim i Dużym Formacie Gazety Wyborczej. Ma 25-letniego syna, który również jest artystą. Dziś zawodowo doradza polskim miastom, jak planować rozwój w sprawiedliwy sposób, jest członkinią Rady Metropolitalnego Kongresu Rewitalizacji. Od 7 lat współorganizuje obchody Powstania Łódzkiego podczas Rewolucji 1905 r., największego lewicowego zrywu w historii Polski.
Nigdy nie stały za nią układy, ani wielkie korporacje. Zawsze była po stronie mieszkańców i mieszkanek Łodzi.
W wyborach 13 października 2019 roku zaufało jej 14,442 osób w okręgu, co dało jej mandat poselski.