Bez Twojego wsparcia nie moglibyśmy działać. Dołącz do 36 895 osób, które już nas wsparły.

Paweł Zalewski

W latach 80. Działacz opozycji demokratycznej. Pracował w Oficynie Wydawniczej „Pokolenie”, należał do Niezależnego Zrzeszenia Studentów. W latach 1989-91 doradca ministra edukacji narodowej. Reformował i dostosował do realiów Polski niepodległej Związek Harcerstwa Polskiego. W latach 1991-1996 pracuje na stanowisku starszego asystenta w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie w Katedrze Historii Gospodarczej i Społecznej. W 2001 współtworzył partię Przymierze Prawicy, z którym w 2002 przystąpił do Prawa i Sprawiedliwości, wchodząc do zarządu głównego tej partii. 11 maja 2007 rada polityczna PiS wybrała Pawła Zalewskiego na wiceprezesa ugrupowania.

Jego praca poselska zyskała uznanie prestiżowego tygodnika „Polityka”. W 2007 r. znany z lewicowych sympatii tytuł uznał Pawła Zalewskiego za najlepszego posła sezonu parlamentarnego 2006/2007. W lipcu tego samego roku prezes PiS Jarosław Kaczyński zawiesił Pawła Zalewskiego w prawach członka ugrupowania za rzekomą nielojalność wobec partii, rządu i prezydenta. W grudniu 2007 r. Paweł Zalewski rezygnował z członkostwa w PiS. W 2009 uzyskał mandat posła w Parlamencie Europejskim z ramienia Platformy Obywatelskiej, zdobywając 51 529 głosów. W PE przystępuje do grupy chadeckiej, zostaje wybrany na wiceprzewodniczącego Komisji Handlu Międzynarodowego. Zainicjował powołanie Polsko-Ukraińskiej Grupy Parlamentarnej. Dzięki jego inicjatywie w lipcu 2011 powołano European Parliament-Ukraine LINK Group, skupiającą europosłów z różnych frakcji Parlamentu Europejskiego, której celem jest wspieranie procesu integracji Ukrainy z Unią Europejską. W 2011 zajął 5. miejsce w rankingu na dziesięciu lobbystów Ukrainy na świecie, sporządzonym przez kijowski Instytut Polityki Światowej. W wyborach 2019 r. uzyskał mandat posła na Sejm IX kadencji, kandydując z ramienia Koalicji Obywatelskiej w okręgu podwarszawskim. W maju 2021 decyzją zarządu PO został usunięty z partii. Kilka dni później znalazł się także poza klubem parlamentarnym KO. Jak ocenia Paweł Zalewski decyzja o wydaleni go z partii nie miała jakiegokolwiek uzasadnienia.

Paweł Zalewski jest również przedsiębiorcą. Pracował w jako partner zarządzający w międzynarodowej firmie doradztwa personalnego. Pochodzi z rodziny o patriotycznych tradycjach. Jego dziadek walczył w Legionach. Po odzyskaniu niepodległości został rotmistrzem I pułku szwoleżerów. Paweł Zalewski kultywuje tradycje rodzinne: wraz z przyjaciółmi założył stowarzyszenie Domus Polonorum, zrzeszające właścicieli zabytkowych budynków, którzy chcą dbać o zachowanie polskiego krajobrazu kulturowego, szczególnie szlacheckiego dworu. Mieszka pod Warszawą, jak mówi, w tradycyjnym polskim domu. Gdy ma okazję, chętnie jeździ konno, lubi dobre wino, świetnie tańczy.

W Polsce 2050 Paweł Zalewski będzie zajmował się przede wszystkim sprawami międzynarodowymi. Jego kompetencje i trzydziestoletnie doświadczenie wykorzysta do ratowania prestiżu i pozycji międzynarodowej Polski, którą rządy Zjednoczonej Prawicy skompromitowały w oczach świata i skazały na marginalizację.

Działaj z nami

Bądź na bieżąco. Na swoją skrzynkę mailową otrzymasz informacje o naszych działaniach ogólnopolskich i lokalnych oraz możliwościach wspólnego działania.
Osoby mieszkające poza granicami Polski prosimy o podanie kodu pocztowego 00-000.

Pani/Pana dane osobowe pozyskiwane w związku z usługą newsletter/formularza rejestracyjnego na stronie www.polska2050.pl są przetwarzane przez Fundację Polska Od Nowa, jako administratora danych osobowych, z siedzibą przy ul. Warecka 8/67, 00-040 Warszawa, e-mail: [email protected] przez czas trwania zgody osoby uprawnionej.

Pani/ Pana dane osobowe mogą podlegać profilowaniu i zautomatyzowanemu przetwarzaniu lub być rzekazywane podmiotom trzecim, ponieważ administrator korzysta z narządzi technologicznych udostępnianych przez podmioty trzecie dla celów rozsyłania informacji i hostingu treści na stronie www.polska2050.pl [POLITYKA PRYWATNOŚCI].

Ma Pani/ Pan prawo:

a) do żądania od administratora danych dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także do sprzeciwu co do przetwarzania danych oraz ich przenoszenia,

b) do cofnięcia w dowolnym momencie udzielonej zgody na przetwarzanie danych osobowych – w takim przypadku nie wpływa to na przetwarzanie danych przed cofnięciem zgody,

Ma Pani/Pan prawo do wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych na naruszenie przez administratora danych zasad przetwarzania danych. Więcej informacji na temat celu i sposobu przetwarzania Pana/Pani danych osobowych znajduje się tutaj.

Kontakt z administratorem możliwy jest za pośrednictwem poczty na adres administratora wskazany powyżej lub elektronicznie poprzez e-mail: [email protected].

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności . Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi. Polityka prywatności.