Bez Twojego wsparcia nie moglibyśmy działać. Dołącz do 35 794 osób, które już nas wsparły.

Wojciech Maksymowicz

Syn Stefana Maksymowicza, żołnierza AK i Alicji Maksymowicz, która m.in. pełniła funkcję dziekana Wydziału Pedagogicznego Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Olsztynie. Ukończył studia na Akademii Medycznej w Warszawie. Na tej uczelni uzyskał specjalizację z neurochirurgii, obronił doktorat i habilitację z zakresu nauk medycznych.

W 2006 r. otrzymał tytuł naukowy profesora. Działał w lekarskiej „Solidarności”. Był przewodniczącym Komisji Zakładowej w szpitalu przy ulicy Banacha w Warszawie i szefem Komisji Zdrowia Regionu Mazowsze „S”. W latach 1992–1995 pracował w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Olsztynie. Zasiadał też w prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej i był redaktorem naczelnym Gazety Lekarskiej.
Od 31 października 1997 r. do 26 marca 1999 r. sprawował urząd ministra zdrowia i opieki społecznej w rządzie Jerzego Buzka. W 2004 przystąpił do Partii Centrum, a w 2006 r. wstąpił do Platformy Obywatelskiej.

Do 2007 r. Kierował Kliniką Neurochirurgii w Centralnym Szpitalu Klinicznym Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Warszawie. W październiku tegoż roku objął obowiązki dziekana Wydziału Nauk Medycznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. W marcu 2016 r. został wybrany na prorektora tej uczelni ds. zadań uczelni medycznej. Z funkcji tej zrezygnował w czerwcu 2019 r.
Jako naukowiec związany jest ze środowiskiem medycznym UWM, tworzył Wydział Nauk Medycznych na tej uczelni. W pracy naukowej jego zespół prowadził badania nad zastosowaniem komórek macierzystych w terapii chorób neurodegeneracyjnych, m.in. stwardnienia zanikowego bocznego i stwardnienia rozsianego. W przypadku tej pierwszej choroby sukcesem było uzyskanie spowolnienia rozwoju tej śmiertelnej choroby, której współczesna medycyna nie mogła sobie poradzić. Ponadto wraz z profesorem Isao Moritą wszczepił 16 pacjentom w stanie minimalnej świadomości stymulatory, dzięki którym u trójki z nich udało się świadomość przywrócić. Był prezesem Polskiego Towarzystwa Neuromodulacji.

We wrześniu 2013 r. zrezygnował z członkostwa w PO, podejmując współpracę z Jarosławem Gowinem. jako ekspert ds. ochrony zdrowia. W 2015 r. wystartował do Senatu jako kandydat niezależny z poparciem Polskiego Stronnictwa Ludowego, nie uzyskując mandatu. W sierpniu 2018 r. został doradcą Jarosława Gowina, będącego wicepremierem i ministrem nauki i szkolnictwa wyższego. 26 lipca 2019 r. został powołany na stanowisko wiceministra w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

W głosowaniu w październiku 2019 r. jako bezpartyjny z ramienia Porozumienia uzyskał mandat posła IX kadencji, otrzymując 31 575 głosów. Jeszcze przed rozpoczęciem kadencji Sejmu objął stanowisko sekretarza stanu w MNiSW. Zrezygnował z niego w listopadzie 2020. 14 kwietnia zrezygnował z członkostwa w klubie parlamentarnym PiS.

Został odznaczony: Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski (2015), Krzyż Wolności i Solidarności (2014) Złoty Krzyż Zasługi (2009), Medal „Milito Pro Christo” (2017), Czerwona Kokardka (2000)

Działaj z nami

Bądź na bieżąco. Na swoją skrzynkę mailową otrzymasz informacje o naszych działaniach ogólnopolskich i lokalnych oraz możliwościach wspólnego działania.
Osoby mieszkające poza granicami Polski prosimy o podanie kodu pocztowego 00-000.

Pani/Pana dane osobowe pozyskiwane w związku z usługą newsletter/formularza rejestracyjnego na stronie www.polska2050.pl są przetwarzane przez Fundację Polska Od Nowa, jako administratora danych osobowych, z siedzibą przy ul. Warecka 8/67, 00-040 Warszawa, e-mail: [email protected] przez czas trwania zgody osoby uprawnionej.

Pani/ Pana dane osobowe mogą podlegać profilowaniu i zautomatyzowanemu przetwarzaniu lub być rzekazywane podmiotom trzecim, ponieważ administrator korzysta z narządzi technologicznych udostępnianych przez podmioty trzecie dla celów rozsyłania informacji i hostingu treści na stronie www.polska2050.pl [POLITYKA PRYWATNOŚCI].

Ma Pani/ Pan prawo:

a) do żądania od administratora danych dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także do sprzeciwu co do przetwarzania danych oraz ich przenoszenia,

b) do cofnięcia w dowolnym momencie udzielonej zgody na przetwarzanie danych osobowych – w takim przypadku nie wpływa to na przetwarzanie danych przed cofnięciem zgody,

Ma Pani/Pan prawo do wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych na naruszenie przez administratora danych zasad przetwarzania danych. Więcej informacji na temat celu i sposobu przetwarzania Pana/Pani danych osobowych znajduje się tutaj.

Kontakt z administratorem możliwy jest za pośrednictwem poczty na adres administratora wskazany powyżej lub elektronicznie poprzez e-mail: [email protected].

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności . Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi. Polityka prywatności.