Pieniądze, zdrowie, aktywność – nasze propozycje dla seniorów
W 2050 roku seniorzy, czyli osoby powyżej 60 roku życia, będą stanowili ponad 40 proc. populacji naszego kraju. Tymczasem Polska, w której żyjemy dzisiaj, była projektowana na społeczeństwo dużo młodsze. Nasz system edukacji, transportu czy ochrony zdrowia nie jest przygotowany na nieuniknioną demograficzną zmianę. Dlatego musimy te systemy zaprojektować już dziś.
Szymon Hołownia i Paulina Hennig-Kloska spotkali się w Sejmie z seniorami, aby rozmawiać o tym, jak ma wyglądać realna – a nie sprowadzona do rozdawnictwa pieniędzy – polityka senioralna naszego kraju. “To nie ten spór dwóch wielkich obozów politycznych jest dzisiaj najbardziej istotny, ale spór dwóch wielkich grup wiekowych, które dzisiaj mają często różne interesy i które potrzebują zaopiekowania” – przekonywał Szymon Hołownia, wskazując na najważniejsze wyzwania, jakie stoją przed Polską w tej kwestii.
Przewodniczący naszej partii mówił o programie dla seniorów Polski 2050:
- Wypłata wszystkich “utraconych” 13 emerytur w dniu przejścia na emeryturę osobom, które zdecydują się na pracę po osiągnięciu wieku emerytalnego.
- Zwiększony dostęp do transportu zbiorowego, mający wpływ na mobilność społeczną seniorów, poprzez doprowadzenie kolei do każdego miasta powyżej 10 tys. mieszkańców.
- Współfinansowane przez państwo programy rozbudowywania kompetencji cyfrowych osób powyżej 50 roku życia – zwłaszcza w kontekście dostępu do telemedycyny.
- Refundacja przez państwo wizyty u lekarza specjalisty, jeśli czas oczekiwania na wizytę w państwowych systemie ochrony zdrowia przekroczy 3 miesiące.
Dziękujemy za produktywną rozmowę: państwo które działa to także państwo, które rozpoznaje problemy seniorów i potrafi na nie odpowiedzieć. Takie państwo chcemy budować jako Polska 2050 Szymona Hołowni.