

Podwójne referendum – Polska 2050 proponuje nowe zasady ochrony członkostwa w Unii Europejskiej
Z inicjatywy przewodniczącego Szymona Hołowni Polska 2050 złożyła projekt ustawy, który ma na celu usunięcie istniejącej luki prawnej dotyczącej możliwości wyjścia Polski z Unii Europejskiej. Inicjatywa jest odpowiedzią na coraz częstsze głosy ze strony części środowisk politycznych, które poprzez manipulowanie emocjami i rozbudzanie społecznego niepokoju, nawołują do rozważenia „Polexitu”. Jak podkreślają przedstawiciele Polski 2050, taka decyzja, jeśli kiedykolwiek miałaby być podejmowana, powinna wynikać z dogłębnej analizy, szerokiej debaty społecznej i świadomej decyzji, a nie z emocjonalnego impulsu.
Zgodnie z ustawą o umowach międzynarodowych, aby wystąpić z Unii Europejskiej wystarczy przegłosowanie ustawy wyrażającej zgodę na wypowiedzenie traktatów unijnych zwykłą większością (231 posłów) przez Sejm oraz podpis prezydenta. Mimo, że o wejściu do Unii decydowało referendum, to taka sama procedura nie jest dziś potrzebna do jej opuszczenia.
Proponowane rozwiązanie zakłada wprowadzenie dwuetapowego procesu referendalnego, który zapewni rzetelność i przejrzystość całej procedury.
- W pierwszym etapie obywatele decydowaliby w referendum o ewentualnym rozpoczęciu procedury wyjścia z Unii Europejskiej.
- Dopiero po zakończeniu negocjacji dotyczących warunków wyjścia odbyłoby się drugie referendum, w którym Polacy ostatecznie zatwierdziliby bądź odrzucili decyzję o opuszczeniu Unii.
Mechanizm ten ma na celu uniemożliwienie podejmowania pochopnych działań, które mogłyby mieć daleko idące skutki dla bezpieczeństwa, gospodarki oraz pozycji międzynarodowej Polski.
„Naszym celem jest stworzenie stabilnych fundamentów prawnych, które będą chronić interesy Polski i jej obywateli. Członkostwo w Unii Europejskiej przynosi naszemu krajowi wymierne korzyści, zarówno w obszarze rozwoju gospodarczego, jak i bezpieczeństwa międzynarodowego” – powiedział Paweł Śliz, poseł Polski 2050. Projekt ustawy jest również zgodny z europejskimi wartościami solidarności i współpracy międzynarodowej. Dzięki wprowadzeniu opisanych regulacji decyzje dotyczące przyszłości Polski będą podejmowane odpowiedzialnie, z uwzględnieniem głosu wszystkich obywateli.
Propozycja ustawy zostanie poddana dalszym pracom legislacyjnym w Sejmie.
