Bez Twojego wsparcia nie moglibyśmy działać. Dołącz do ponad 17 900 osób, które już nas wsparły.

Polska 2050 wnioskuje do warszawskiego ratusza o nadanie nazwy Ronda Wolnej Białorusi na Ursynowie i zapowiada złożenie wniosku o odwołanie wicemarszałka Sejmu Ryszarda Terleckiego

07 czerwca 2021
14:13

Dziś o godz. 12.00 przed Urzędem Miasta Stołecznego Warszawy odbyła się konferencja prasowa Ruchu Polska 2050, w której udział wziął Michał Kobosko, radny Ursynowa Paweł Lenarczyk i przedstawiciele białoruskich opozycji. Zaprezentowali inicjatywę nadania nazwy ronda Wolnej Białorusi na Ursynowie. Miałoby je otrzymać  skrzyżowanie al. Legionów Piłsudskiego (POW) i ul. Puławskiej

Rondo w zamyśle wnioskodawców, tj. Fundacji Centrum Białoruskiej Solidarności, Stowarzyszenia Inicjatywa Wolna Białoruś oraz Stowarzyszenia Polska 2050 ma stać się miejscem upamiętnienia bohaterów białoruskich protestów, w tym Romana Bandarenki oraz forum  spotkań i działań  artystów ulicznych.

“Chcemy wspierać naszych białoruskich braci w drodze do wolności. W latach osiemdziesiątych w naszej walce o wolność otrzymaliśmy wsparcie z Zachodu, a dziś naszym moralnym obowiązkiem jest wspieranie narodu białoruskiego w ich drodze do demokracji. Przypominam, że tuż za naszą granicą giną ludzie, jak chociażby trzydziestojednoletni Raman Bandarenka, artysta zamordowany przez funkcjonariuszy OMON. Tym rondem chcemy dać jasny sygnał naszej solidarności z mieszkańcami Białorusi  – mówi ursynowski radny Paweł Lenarczyk i jednocześnie działacz Polski 2050.

“Ta inicjatywa ma dla wszystkich Białorusinów ogromną wartość. Walczymy z bezlitosnym reżimem już 26 lat i każde wsparcie pokazujące że w tej walce nie jesteśmy osamotnieni jest dla nas ważne. I dlatego chcemy, aby było to też miejsce odnoszące się do naszej teraźniejszej wspólnej walki. Nie ma żadnego symbolu Wolnej Białorusi w miastach, to mogłoby być pierwsze. Każde poparcie i akcja solidarności są dla nas ważne. Dziękuję Polsce 2050 za tę inicjatywę” – mówi Anatol Michnaviec z Centrum Białoruskiej Solidarności.

“Nie mieliśmy cienia wątpliwości, żeby złożyć ten wniosek. Uważamy, że takie miejsce jest potrzebne. Powinniśmy być w tym wszyscy razem. Dziś nie możemy pozostawić naszych wschodnich sąsiadów samym sobie. Cieszę się z deklaracji Pana prezydenta Rafała Trzaskowskiego, nadanie nazwy ronda Wolnej Białorusi powinno jednoczyć wszystkie siły polityczne w Polsce. Wierzę, że wspólnie z władzami miasta już niedługo wyślemy Białorusinom ważny sygnał naszej solidarności. Mamy nadzieję, że wniosek zostanie zaaprobowany jako element symboliczny, ale też praktyczny. Chcemy, by takie punkty powstawały w innych miastach – powiedział Michał Kobosko.  

Michał Kobosko odniósł się do wpisu wicemarszałka Sejmu Ryszarda Terleckiego (PiS), “Jeżeli Cichanouska chce reklamować antydemokratyczną opozycję w Polsce i występować na mityngu Trzaskowskiego, to niech szuka pomocy w Moskwie, a my popieramy taką białoruską opozycję, która nie staje po stronie naszych przeciwników.” – napisał Terlecki. 

“Jesteśmy zażenowani tym, co wyszło spod pióra marszałka Terleckiego. Dla takich postaw nie ma naszej zgody. Zaczynamy pracować nad ponadpartyjnym wnioskiem o odwołanie marszałka Terleckiego.”- mówi Michał Kobosko

Jego zdaniem wysyłanie opozycji do Moskwy pachnie czasami PRL.  – “ Zwracamy uwagę na niegrzeczne odzywki marszałka, które mówiąc delikatnie są po prostu niegodnie pełnionego urzędu.” – skomentował Michał Kobosko

Fot. Jarek Barański

Działaj z nami

Bądź na bieżąco. Na swoją skrzynkę mailową otrzymasz informacje o naszych działaniach ogólnopolskich i lokalnych oraz możliwościach wspólnego działania.
Osoby mieszkające poza granicami Polski prosimy o podanie kodu pocztowego 00-000.

Pani/Pana dane osobowe pozyskiwane w związku z usługą newsletter/formularza rejestracyjnego na stronie www.polska2050.pl są przetwarzane przez Fundację Polska Od Nowa, jako administratora danych osobowych, z siedzibą przy ul. Sewerynów 6 lok. 16, 00-331 Warszawa, e-mail: [email protected] przez czas trwania zgody osoby uprawnionej.

Pani/ Pana dane osobowe mogą podlegać profilowaniu i zautomatyzowanemu przetwarzaniu lub być rzekazywane podmiotom trzecim, ponieważ administrator korzysta z narządzi technologicznych udostępnianych przez podmioty trzecie dla celów rozsyłania informacji i hostingu treści na stronie www.polska2050.pl [POLITYKA PRYWATNOŚCI].

Ma Pani/ Pan prawo:

a) do żądania od administratora danych dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także do sprzeciwu co do przetwarzania danych oraz ich przenoszenia,

b) do cofnięcia w dowolnym momencie udzielonej zgody na przetwarzanie danych osobowych – w takim przypadku nie wpływa to na przetwarzanie danych przed cofnięciem zgody,

Ma Pani/Pan prawo do wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych na naruszenie przez administratora danych zasad przetwarzania danych. Więcej informacji na temat celu i sposobu przetwarzania Pana/Pani danych osobowych znajduje się tutaj.

Kontakt z administratorem możliwy jest za pośrednictwem poczty na adres administratora wskazany powyżej lub elektronicznie poprzez e-mail: [email protected].

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności . Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi. Polityka prywatności.