Bez Twojego wsparcia nie moglibyśmy działać. Dołącz do ponad 15 000 osób, które już nas wsparły.

„Polska na zielonym szlaku.” Plan dojścia do neutralności klimatycznej #Wiemy Jak

29 marca 2021
18:48

Dziś odbyła się prezentacja kolejnej odsłony „Planu dla Polski: #WiemyJak” Polski 2050, poświęconej neutralności klimatycznej. Szymon Hołownia, lider Polski 2050 przedstawił kluczowe założenia planu dojścia do neutralności klimatycznej naszego kraju do 2050 r., przedstawione na specjalnie przygotowanej stronie internetowej www.nazielonymszlaku.pl

Założenia planu zostały wypracowane przez ekspertów Instytutu Strategie 2050, współpracującego z Polską 2050. Główne założenia planu to: zmiana ustawy o OZE, wymiana wszystkich kopciuchów do 2030 r., gruntowna zmiana programu Czyste Powietrze, finansowe wsparcie dla rolników, doprowadzenie połączeń kolejowych napędzanych czystą energią do wszystkich miast powyżej 10 tysięcy mieszkańców, gruntowne zmiany w programie edukacji, powołanie tzw. „zielonego wiceministra”, wprowadzenie dochodu równego pensji minimalnej dla zwalnianych pracowników kopalń, przedsiębiorstw okołogórniczych i przemysłów energochłonnych.

DROGOWSKAZY ZIELONEGO SZLAKU

1.Korzyści z zielonej transformacji mają odnieść wszyscy. Inwestycje powinny zmniejszać emisję, ale też zasypywać nierówności, istniejące w polskim społeczeństwie. Potrzebne jest wsparcie dla tych, którzy ponoszą większe koszty związane z osiągnięcie neutralności klimatycznej.

2. Zielony szlak musi zostać wytyczony wspólnie z obywatelami. Mieszkańcy Polski muszą go wybrać świadomie, bo dotyczy każdego z nas.

3. Należy zadbać, by w efekcie transformacji polscy przedsiębiorcy, rolnicy i polski przemysł stawali się coraz bardziej konkurencyjni w Unii Europejskiej i w świecie.

KAMIENIE MILOWE

1. 40% energii elektrycznej z OZE do 2030 roku 40% przy jednoczesnej redukcji emisji o 45%

2. Odejście od węgla najpóźniej 2040 roku, przy czym zasadniczy skok dokona się wcześniej – przez ostatnie pięć lat użycie węgla w energetyce będzie minimalne.

3. Najpóźniej do 2050 roku nasza gospodarka będzie oparta na czystej energii, osiągniemy neutralność klimatyczną.

Przedstawiony dziś plan zostanie poddany szerokiej debacie społecznej. 29 marca o godzinie 18:00 odbędzie się publiczna debata z udziałem Szymona Hołowni, lidera Polski 2050, Ilony Jędrasik, Client Earth, Dominiki Lasoty, aktywistki Młodzieżowego Strajku Klimatycznego, Jakuba Wiecha z portalu Energetyka24.com i Krzysztofa Bolesty, eksperta Instytutu Strategie 2050. Dyskusję poprowadzi Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, dyrektorka Instytutu Strategie 2050.

Kompletny raport autorstwa Krzysztofa Bolesty, Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz i Jana Szyszko, ekspertów Instytutu Strategie 2050 przy współpracy Katarzyny Kwiecińskiej-Otachel i Michaliny Bojanowskiej dostępny jest na stronie Instytutu pod adresem: https://strategie2050.pl/analiza-polska-na-zielonym-szlaku-strategia-dojscia-do-neutralnosci-klimatycznej/

Działaj z nami

Bądź na bieżąco. Na swoją skrzynkę mailową informacje o naszych działaniach ogólnopolskich i lokalnych oraz możliwościach wspólnego działania.
Osoby mieszkające poza granicami Polski prosimy o podanie kodu pocztowego 00-000.

Pani/Pana dane osobowe pozyskiwane w związku z usługą newsletter/formularza rejestracyjnego na stronie www.polska2050.pl są przetwarzane przez Fundację Polska Od Nowa, jako administratora danych osobowych, z siedzibą przy ul. Sewerynów 6 lok. 16, 00-331 Warszawa, e-mail: [email protected] przez czas trwania zgody osoby uprawnionej.

Pani/ Pana dane osobowe mogą podlegać profilowaniu i zautomatyzowanemu przetwarzaniu lub być rzekazywane podmiotom trzecim, ponieważ administrator korzysta z narządzi technologicznych udostępnianych przez podmioty trzecie dla celów rozsyłania informacji i hostingu treści na stronie www.polska2050.pl [POLITYKA PRYWATNOŚCI].

Ma Pani/ Pan prawo:

a) do żądania od administratora danych dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także do sprzeciwu co do przetwarzania danych oraz ich przenoszenia,

b) do cofnięcia w dowolnym momencie udzielonej zgody na przetwarzanie danych osobowych – w takim przypadku nie wpływa to na przetwarzanie danych przed cofnięciem zgody,

Ma Pani/Pan prawo do wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych na naruszenie przez administratora danych zasad przetwarzania danych. Więcej informacji na temat celu i sposobu przetwarzania Pana/Pani danych osobowych znajduje się tutaj.

Kontakt z administratorem możliwy jest za pośrednictwem poczty na adres administratora wskazany powyżej lub elektronicznie poprzez e-mail: [email protected].

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności . Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi. Polityka prywatności.