
Powstanie Parku Narodowego Doliny Dolnej Odry coraz bliżej! Podpisano list intencyjny
Ministerstwo Klimatu i Środowiska, pod przewodnictwem wiceministra Mikołaja Dorożały, prowadzi zaawansowane prace nad utworzeniem pierwszego od 24 lat Parku Narodowego – Doliny Dolnej Odry. Na utworzenie na ich terenach Parku zgodę wyraziły samorządy miasta Szczecin oraz gmin Kołbaskowo i Widuchowa. Podpisano również list intencyjny z wędkarzami i rybakami.
Wspomniany Park Narodowy objąć ma tereny dzisiejszego Parku Krajobrazowego Doliny Dolnej Odry z wykluczeniem nurtów Odry Zachodniej i Wschodniej. Jak wskazują przedstawiciele ministerstwa Klimatu i Środowiska – ministra Paulina Hennig-Kloska i wiceminister Mikołaj Dorożała – nie byłoby to możliwe bez zaangażowania strony samorządowej. Niskie ukłony za mądrość i rozwagę dla radnych ze Szczecina, którzy właśnie przegłosowali swoje poparcie dla projektu powołania pierwszego od 24 lat nowego Parku Narodowego – komentował wiceminister Mikołaj Dorożała. Zgodę na utworzenie na ich terenie Parku Narodowego wyrazili również samorządowcy gmin Kołbaskowo i Widuchowa a prace nad decyzją trwają w gminie Gryfice.
Ważnym elementem dotyczących procesu powstania Parku Narodowego były rozmowy z przedstawicielami rybaków i wędkarzy. Z przedstawicielami obu grup spotykaliśmy się w ostatnich miesiącach wielokrotnie. Omawialiśmy kwestie związane nie tylko z rybołówstwem i żeglownością na obszarze Międzyodrza, ale przede wszystkim korzyściami jakie niesie za sobą utworzenie w naszym regionie pierwszego od ponad 24 lat Parku Narodowego – mówił Wojewoda Zachodniopomorski Adam Rudawski. Efektem rozmów było podpisanie przez Mikołaja Dorożałę oraz przedstawicieli rybaków i wędkarzy listu intencyjnego, gwarantującego możliwość kontynuowania tradycyjnych połowów na nowym terenie chronionym.
Jak podkreślają wszystkie strony zaangażowane w proces powstawania Parku Narodowego Doliny Dolnej Odry, ważne jest to, że dołożono wszelkich starań, aby nowo powstały Park współistniał z lokalnymi tradycjami i działalnością gospodarczą. Samo powstanie Parku Narodowego może też przynieść lokalnym społecznościom oraz samorządom wymierne korzyści ekonomiczne poprzez rozwój potencjału turystycznego i zwiększenie atrakcyjności regionu.