Projekt ustawy incydentalnej przechodzi dalej
Projekt ustawy incydentalnej dotyczącej rozpoznawania przez Sąd Najwyższy spraw związanych z wyborami prezydenckimi został skierowany w czwartek, 9 stycznia 2025 roku, do dalszych prac w sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka. W głosowaniu udział wzięło 434 posłów: 178 było za odrzuceniem, 218 przeciw, a 38 wstrzymało się od głosu.
Celem projektu, zaproponowanego przez Szymona Hołownię, jest zapewnienie jednoznacznych i budzących zaufanie decyzji w kluczowych sprawach dla demokracji, takich jak ocena protestów wyborczych i ważność wyborów. Projekt zakłada, że orzekaniem o ważności wyborów zajmą się trzy izby Sądu Najwyższego: Karna, Cywilna i Pracy.
Odpowiedzialnością każdego z nas jest zadbanie, aby państwo nie osunęło się w odmęty chaosu. Przy tej skali ryzyka, przy wojnie, która jest na wschodzie nie możemy pozwolić sobie na to, żeby dochodziło do zamieszania przy wyborze prezydenta – mówił Paweł Śliz, który w imieniu klubu Polska 2050 przedstawił projekt w Sejmie.
Propozycja Polski 2050 wynika z dyskusji o prawomocności decyzji PKW z 16 grudnia o odroczeniu obrad nad sprawozdaniem komitetu wyborczego PiS z wyborów parlamentarnych w 2023 roku. PKW uzasadniła to koniecznością systemowego uregulowania przez konstytucyjne władze RP statusu prawnego Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego.