Samorząd na 6-tkę
“Chcemy sprawić, żeby Polska znowu składała się z tysięcy małych ojczyzn, które harmonijnie współpracują ze sobą, które robią wspaniałe rzeczy. Samorząd to my, nie jacyś oni, i dzisiaj o siebie musimy zawalczyć” – mówił Szymon Hołownia podczas III Forum Samorządu Otwartego w Wyszkowie.
Podczas wydarzenia Szymon Hołownia zaprezentował rozwiązania dla samorządów w ramach programu “Polska na 6-stkę”.
Po pierwsze: chcemy, żeby samorząd był nowoczesny – czyli łatwy i przyjazny w obsłudze dzięki cyfryzacji. Wszystko, co da się zrobić online – w samorządzie powinno dać się w ten sposób zrobić.
Po drugie: w każdej gminie powinien być animator społeczny. Ktoś, kto w profesjonalny sposób zadba o to, aby społeczność lokalna odnawiała w sobie wspólnotę, słuchała jakie problemy ma ta społeczność.
Po trzecie: zwiększenie niezależności finansowej samorządów. Samorządy powinny mieć większy udział w PIT, a nawet współdecydować o stawkach podatku. Samorządy powinny mieć też udział w VAT: proponujemy ten udział na poziomie 3 proc. Samorządy powinny mieć możliwość udziału w podatkach płaconych przez firmy, których oddziały są na ich terenie. Ten mechanizm sprawi, że samorządy jeszcze bardziej będą przyciągać inwestycje, bo będą miały z tego zysk dla swoich mieszkańców
Po czwarte: nietykalność subwencji oświatowej. Ona nie może maleć z roku na rok. Musi pozostać na ustalonym poziomie, by pokryć potrzeby samorządów. Nie może być tak, że rząd zabiera jej część na własne wydatki.
Po piąte: zdrowie i transport publiczny blisko ludzi. Chcemy usamorządowić, czyli zbliżyć do ludzi ochronę zdrowia na każdym jej szczeblu. A bez dobrego transportu publicznego nie będzie w Polsce ani większej dzietności, ani rozwoju. Zobacz naszą propozycję na transport publiczny między miejscowościami – Tani transport publiczny – jednolity bilet za 150 zł
Po szóste: odpolitycznienie finansowania samorządów. Interesy partii politycznych nie powinny wpływać na rozdział funduszy samorządowych. Wszystkie mechanizmy finansowania samorządów muszą być wolne od wpływów, transparentne i oparte na obiektywnych i uzasadnionych, a nie uznaniowych zasadach.
Po siódme: promowanie dobrych modeli współpracy samorządów z organizacjami pozarządowymi. Kołami Gospodyń Wiejskich, fundacjami, stowarzyszeniami – wspierajmy współpracę samorządów z wszystkimi ludźmi, którym chce się chcieć.
Po ósme – i to punkt, bez którego nie będzie pozostałych: godne wynagrodzenie pracowników samorządowych. Po latach mrożenia pensji trzeba zapewnić godne podwyżki. To inwestycja w sprawne, bezpieczne, profesjonalne państwo.