Bez Twojego wsparcia nie moglibyśmy działać. Dołącz do 23 679 osób, które już nas wsparły.

Szymon Hołownia: Świętokrzyski Park Narodowy nie jest własnością ani PiS, ani zakonu oblatów, ani KK

15 lipca 2021
17:26

Świętokrzyski Park Narodowy nie jest własnością ani PiS, ani zakonu oblatów, ani Kościoła katolickiego w Polsce. Park narodowy to nie czyjaś własność, czy coś, co można spieniężyć – tak Szymon Hołownia, lider Polski 2050 skomentował podczas czwartkowej konferencji prasowej w Kielcach pomysł wydzielenia części serca Świętokrzyskiego Parku Narodowego i oddania go Zgromadzeniu Misjonarzy Oblatów.

W opinii Szymona Hołowni “Zamiast harmonijnej współpracy, która układała się tyle lat – między tym, co kościelne, a tym co państwowe – znowu jest konflikt i napięcie. Znowu jedni drugim próbują zabierać. A władza zamiast jasno opowiedzieć się po stronie obywateli zaczyna rozgrywać swoje partykularne interesy.” Hołownia zwrócił się również do mieszkańców regionu “Nie można wam zabierać tego, co jest sercem waszego dziedzictwa”.

„Przecież to nie jest tak, że nagle przyroda zatrzymała się 100 metrów od muru klasztoru i stwierdziła, że dalej nie będzie wchodzić” nawiązywał Hołownia do pierwotnej ekspertyzy Ministerstwa Środowiska. “To jest spójny ekosystem, o który wszyscy powinniśmy się troszczyć” – dodał lider Polski 2050.“Klasztor powinien należeć do zakonników, ale powinien być w granicach Parku Narodowego, którego pierwsze pomysły ochrony powstały w 1908 r. Do niedawna ochrona przyrody była ściśle związana z patriotyzmem. Dziś ochronę przyrody traktuje się antypaństwowo”. dodał uczestniczący w konferencji Łukasz Misiura, prezes Stowarzyszenia MOST w Kielcach

Podczas konferencji prasowej Szymon Hołownia pokreślił przewodnią ideę Polski 2050 – nie prowadzenie świętych wojen, a pragmatyzm w załatwianiu spraw. Trzeba przeprowadzić rozdział Kościoła od państwa pragmatycznie, na zimno. Wiemy jak to zrobić, mamy odpowiednie rozwiązania. Postulujemy w nich między innymi, aby kwestię rozliczeń majątkowych pomiędzy Kościołem a państwem uznać wreszcie za zamknięta” [Całość analizy dotyczącej uporządkowania relacji między państwem a kościołami i związkami wyznaniowymi]

Szymon Hołownia zaapelował do przedstawicieli Zakonu Oblatów aby “zrobili to, do czego wzywa ich poczucie odpowiedzialności i nauki papieża Franciszka” oraz władz wojewódzkich i Ministerstwa Środowiska, żeby przestało liczyć, że wejdą w łaski Kościoła niszczeniem polskiego dziedzictwa. “Park narodowy to nie jest czyjaś własność, czy coś, co można spieniężyć. To jest interes nas wszystkich, niezależnie od tego, czy jesteśmy wierzący czy niewierzący. To nasze wspólne dziedzictwo, to teren Rzeczypospolitej Polskiej. Świętokrzyski Park Narodowy nie jest własnością ani PiS, ani zakonu oblatów, ani Kościoła katolickiego w Polsce”- podsumował Szymon Hołownia.

Zapis wideo konferencji prasowej: >>TUTAJ<<

Działaj z nami

Bądź na bieżąco. Na swoją skrzynkę mailową otrzymasz informacje o naszych działaniach ogólnopolskich i lokalnych oraz możliwościach wspólnego działania.
Osoby mieszkające poza granicami Polski prosimy o podanie kodu pocztowego 00-000.

Pani/Pana dane osobowe pozyskiwane w związku z usługą newsletter/formularza rejestracyjnego na stronie www.polska2050.pl są przetwarzane przez Fundację Polska Od Nowa, jako administratora danych osobowych, z siedzibą przy ul. Sewerynów 6 lok. 16, 00-331 Warszawa, e-mail: [email protected] przez czas trwania zgody osoby uprawnionej.

Pani/ Pana dane osobowe mogą podlegać profilowaniu i zautomatyzowanemu przetwarzaniu lub być rzekazywane podmiotom trzecim, ponieważ administrator korzysta z narządzi technologicznych udostępnianych przez podmioty trzecie dla celów rozsyłania informacji i hostingu treści na stronie www.polska2050.pl [POLITYKA PRYWATNOŚCI].

Ma Pani/ Pan prawo:

a) do żądania od administratora danych dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także do sprzeciwu co do przetwarzania danych oraz ich przenoszenia,

b) do cofnięcia w dowolnym momencie udzielonej zgody na przetwarzanie danych osobowych – w takim przypadku nie wpływa to na przetwarzanie danych przed cofnięciem zgody,

Ma Pani/Pan prawo do wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych na naruszenie przez administratora danych zasad przetwarzania danych. Więcej informacji na temat celu i sposobu przetwarzania Pana/Pani danych osobowych znajduje się tutaj.

Kontakt z administratorem możliwy jest za pośrednictwem poczty na adres administratora wskazany powyżej lub elektronicznie poprzez e-mail: [email protected].

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności . Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi. Polityka prywatności.