Od 6:00 do 9:00 gramy Poranek w Dobrym Radiu. Słuchaj na dobre.radio.

Tydzień Zdrowia Psychicznego: Nasze działania na Mazowszu i w całej Polsce

22 lutego 2021
16:29

23 lutego obchodzimy Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) depresja, na którą obecnie cierpi ponad 350 milionów osób, jest w czołówce najczęściej występujących chorób na świecie. Według prognoz, w 2030 roku będzie na pierwszym miejscu, a mimo to wciąż pozostaje tematem tabu. 

Aby zwrócić uwagę na chorobę i na marginalizowaną kwestię zdrowia psychicznego w Polsce, jak również promować aktywność (która nie zastąpi terapii, ale pozytywnie przekłada się na zdrowie psychiczne), w dniach 23.02-01.03.2021 Stowarzyszenie Polska 2050 organizuje Tydzień Zdrowia Psychicznego.

Rozpoczniemy go aktywnie. Już w najbliższy wtorek poranną rozgrzewką o godz. 7:30 w ramach akcji #RuchToDobryDuch, a wieczorem o godz. 20.00 w centrum Warszawy zainicjujemy ogólnopolską sztafetę biegową, która zainauguruje z kolei ogólnopolskie wyzwanie #2050Kroków.

 

Szereg inicjatyw i akcji angażających  – O co chodzi?

 

  • #RuchToDobryDuch 

Każdego kolejnego dnia będziemy spotykać się w poszczególnych dzielnicach i powiatach w małych grupkach. Celem akcji #RuchToDobryDuch jest zachęcenie innych do wyjścia na świeże powietrze na wspólny spacer, lekki jogging, biegówki w lesie, etc.

Natomiast, we wtorkowej sztafecie biegowej dystans 20km i 50 metrów będzie podzielony na odcinki do kilku kilometrów. Każdy odcinek przebiegnie grupa do 5 osób (ze względu na obostrzenia).

 

  • #2050kroków

Wyzwanie polega na pokonaniu w dniach od 23 lutego do 1 marca co najmniej 2050 kroków dziennie. Wielu z nas pracuje zdalnie, nie uprawia sportów, więc „małymi kroczkami” chcemy zmotywować się wzajemnie do aktywności. Wyzwalamy endorfiny, a tym samym poprawiamy samopoczucie swoje i bliskich. 

 

  • #Gramywkolory 

Podczas trwania mazowieckiego Tygodnia Zdrowia Psychicznego, organizowana będzie także kolejna edycja akcji #Gramywkolory, ukierunkowanej na pomoc oddziałom dziecięcym szpitali psychiatrycznych, ośrodków zdrowia psychicznego w postaci zbiórek rzeczowych oraz #artterapia – wsparcie dla oddziałów psychiatrycznych, ośrodków pomocy psychologicznej czy psychiatrycznej, polegające na zbiórce rzeczy oraz materiałów potrzebnych do prowadzenia zajęć. Czas trwania akcji: 23.02-16.03.2021 r.

Akcja „Gramy w kolory” obejmuje także inne województwa, informacje są dostępne na wojewódzkich fanpage’ach.

 

  • Webinar tematyczny

Edukacja jest istotnym aspektem w temacie zdrowia psychicznego, dlatego przewidzieliśmy szereg spotkań, które będą mówić o depresji, stresie i emocjach. W środę, 24.02 o godz. 19:00 będzie można posłuchać webinaru Beaty Molskiej, naszej wolontariuszki i jednocześnie wykładowcy akademickiego, coacha i trenera. W webinarze pt. „Rezylientny dobrostan”, Beata opowie nam, czym jest rezyliencja, czyli jak radzić sobie ze stresem w nowych, trudnych okolicznościach. Zaplanowaliśmy również m.in. audycję radiową z ekspertem w Dobrym Radio.

Zapraszamy do śledzenia naszych aktywności na profilach FB: Polska 2050 Warszawa oraz Polska 2050 Mazowieckie. Można również dołączyć do akcji, kontaktując się z naszymi lokalnymi strukturami (telefony w zakładce „Kontakt”). Serdecznie zachęcamy. 

 

Działaj z nami

Bądź na bieżąco. Na swoją skrzynkę mailową informacje o naszych działaniach ogólnopolskich i lokalnych oraz możliwościach wspólnego działania.
Osoby mieszkające poza granicami Polski prosimy o podanie kodu pocztowego 00-000.

Pani/Pana dane osobowe pozyskiwane w związku z usługą newsletter/formularza rejestracyjnego na stronie www.polska2050.pl są przetwarzane przez Fundację Polska Od Nowa, jako administratora danych osobowych, z siedzibą przy ul. Sewerynów 6 lok. 16, 00-331 Warszawa, e-mail: [email protected] przez czas trwania zgody osoby uprawnionej.

Pani/ Pana dane osobowe mogą podlegać profilowaniu i zautomatyzowanemu przetwarzaniu lub być rzekazywane podmiotom trzecim, ponieważ administrator korzysta z narządzi technologicznych udostępnianych przez podmioty trzecie dla celów rozsyłania informacji i hostingu treści na stronie www.polska2050.pl [POLITYKA PRYWATNOŚCI].

Ma Pani/ Pan prawo:

a) do żądania od administratora danych dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także do sprzeciwu co do przetwarzania danych oraz ich przenoszenia,

b) do cofnięcia w dowolnym momencie udzielonej zgody na przetwarzanie danych osobowych – w takim przypadku nie wpływa to na przetwarzanie danych przed cofnięciem zgody,

Ma Pani/Pan prawo do wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych na naruszenie przez administratora danych zasad przetwarzania danych. Więcej informacji na temat celu i sposobu przetwarzania Pana/Pani danych osobowych znajduje się tutaj.

Kontakt z administratorem możliwy jest za pośrednictwem poczty na adres administratora wskazany powyżej lub elektronicznie poprzez e-mail: [email protected].

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności . Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi. Polityka prywatności.