Edukacja to najlepsza inwestycja – Przyszłość PLUS
Dobro naszych dzieci nie jest ani lewicowe, ani prawicowe, jest nasze wspólne – tymi słowami Szymon Hołownia przedstawił pierwszy projekt legislacyjny Trzeciej Drogi: Przyszłość+, zakładający zwiększenie finansowania edukacji do 6% PKB. Jednocześnie zaprosił do jego konsultacji polityków wszystkich stron sceny politycznej.
„Z tym projektem zrobiliśmy dokładnie to samo, co robiliśmy z poprzednimi: poddawaliśmy je konsultacji społecznej, badaliśmy je, czy rzeczywiście ludzie tego chcą. Program Przyszłość Plus cieszy się poparciem wśród elektoratów różnych ugrupowań politycznych. Jeżeli Polacy tego chcą, to my mamy prawo zapytać polityków, dlaczego to jeszcze nie zostało zrobione i co zrobić, żeby to zmienić. Na wszystkie konsultacje programowe od 3 lat zapraszaliśmy wszystkie ugrupowania parlamentarne” – tłumaczy Szymon Hołownia.
Przyszłość PLUS zakłada zwiększenie subwencji oświatowej, ustalanej corocznie w ustawie budżetowej w kwocie nie niższej niż 3% Produktu Krajowego Brutto, prognozowanego w projekcie ustawy budżetowej na dany rok budżetowy, a także podniesienie innych wydatków na oświatę, tak by łącznie wynosiły 6% PKB.
Większe środki finansowe mają pozwolić na zatrudnienie większej liczby lepiej opłacanych nauczycieli i szkolnych psychologów, uzupełnić braki sprzętowe w szkołach i zwiększyć liczbę lekcji angielskiego.
„Edukacja i przyszłość naszych dzieci obchodzi dzisiaj miliony ludzi. Polki i Polacy chcą szkoły, która daje nadzieję na realizację planów, marzeń, na dobrą pracę i dobre życie. Tego nie da się zrobić bez zwiększenia nakładów na oświatę. Ona musi być zdefiniowanym budżetowo i systemowo priorytetem państwa obok bezpieczeństwa i ochrony zdrowia” – tłumaczy Szymon Hołownia.
Jak wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Polski 2050 Szymona Hołowni przez Instytut Badań Pollser, dnia 8 czerwca, większość Polaków na pytanie: „Czy wydatki na edukacje w Polsce powinny wzrosnąć z 5% do 6% PKB w celu podniesienia jakości kształcenia w polskich szkołach?” odpowiedziało: „Raczej tak” lub „Zdecydowanie tak”.
W załączniku przesyłamy wyniki przeprowadzonego badania oraz projekt ustawy.