Szymon Hołownia: mądre państwo jest od tego, żeby rozpoznać, kto czego potrzebuje
“Wszystkie slogany, że trzeba dawać rybę lub wędkę, powstały zapewne za jakimś biurkiem. Nie ma dogmatów w pomaganiu, bo każda ludzka historia jest inna, każda sytuacja jest inna, również kontekst społeczny. Mądre państwo jest od tego, żeby rozpoznać kto czego potrzebuje” – mówił Szymon Hołownia na wtorkowym wysłuchaniu ws. sytuacji osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów w Sejmie.
Szymon Hołownia przypomniał o programie jego ugrupowania Pełnoprawni. Podmiotowi. Obecni. “Jedną z wielu rzeczy, które trzeba zrobić, jest rozwiązanie problemów asystencji osób z niepełnosprawnościami. To rzecz, która dotyczy setek tysięcy ludzi, którzy mogliby o wiele lepiej funkcjonować. Dzisiaj to nie działa. Podobnie jest z opieką wytchnieniową. Mówimy także o świadczeniu pomostowym dla osób, które całe życie zajmowały się bliskimi i kiedy ich straciły, to straciły również z dnia na dzień świadczenie. Oni potrzebują wsparcia w powrocie na rynek pracy, trzeba ich przeprowadzić przez ten trudny okres” – mówił Szymon Hołownia.
Przewodniczący Polski 2050 Szymona Hołowni zapowiedział poprawki jego ugrupowania do rządowego projektu ustawy o świadczeniu wspierającym. “Mamy przygotowany zestaw poprawek, za pomocą których będziemy chcieli to prawo cywilizować, to m. in.: obniżenie progów w tej kontrowersyjnej skali. Te progi postawią ludzi na krawędzi egzystencji. Kolejna rzecz to realizacja orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z 2014 roku. Wreszcie podwyższenie progu zarobków, przy których możliwe jest otrzymywanie świadczenia pielęgnacyjnego do trzykrotności minimalnego wynagrodzenia pod warunkiem złożenia oświadczenia o tym, że ta praca nie przeszkodzi w opiece nad osobą z niepełnosprawnością. Dzisiaj wiele osób nie ma możliwości ani dorobienia, ani własnego rozwoju” – mówił Szymon Hołownia.
Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego podkreślił, że dzisiejsze sejmowe spotkanie pozwoli na przygotowanie programu. “Dzięki wam będzie gotowy program do wprowadzenia od razu po wyborach, a nie na przekonywanie w wyborach, to nie jest ten moment, to jest moment na realizację, a nie obietnice” – mówił Władysław Kosiniak-Kamysz.
Łukasz Krasoń, współautor programu „Pełnoprawni. Podmiotowi. Obecni”, ekspert Instytutu Strategie 2050 przedstawił sytuację rodziców osób z niepełnosprawnościami. “Ci rodzice, którzy będą się dowiadywać jutro, za tydzień czy za miesiąc, że ich dziecko ma jakąś niepełnosprawność, tak naprawdę mają te same rozterki jak moja mama, gdy ja miałem 4 lata i dowiedziała się, że ma syna z zanikiem mięśni. Teraz możemy wymagać więcej i jestem tu po to, aby wymaganie o więcej było odpowiednio dosadne” – mówił Łukasz Krasoń.
Małgorzata Rybicka, wiceprzewodnicząca Porozumienia Autyzm-Polska, wystosowała apel do liderów Trzeciej Drogi. “Prosimy i apelujemy, aby Trzecia Droga w swoim programie wyborczym uwzględniła małe domy z indywidualnym wsparciem społeczności lokalnej. Mój syn z niepełnosprawnością, Antoni, po mojej śmierci trafi do domu pomocy społecznej, pomimo tego, że robimy wszystko, aby zapewnić naszym dzieciom godne życie” – mówiła Małgorzata Rybicka.
Tomasz Michałowicz, prezes Fundacji JiM, zauważył, że urzędnicy obawiają się umożliwienia pracy osobom z niepełnosprawnościami. “Urzędnicy bardzo boją się tego, że gdy umożliwi się pracę osobom z niepełnosprawnościami, dorabianie do różnych świadczeń, to budżet tego nie udźwignie. Sfinansowaliśmy raport, który stworzył Polski Instytut Ekonomiczny, w którym przeanalizowano, że państwo zyska na tym rozwiązaniu 17 miliardów złotych” – mówił Tomasz Michałowicz.
Roman Szacki, przedstawiciel ruchu społecznego “Godność i Wsparcie Drogą i Nadzieją”, przedstawił konieczność powołania centralnego urzędu ds. niepełnosprawności. “Potrzeby osób z niepełnosprawnościami i osób wspierających nie powinny być realizowane przez jednostki organizacyjne pomocy społecznej. Potrzebne jest powołanie centralnego urzędu ds. niepełnosprawności” – mówił Roman Szacki.
Dorota Dutkiewicz, Fundacja na Rzecz Osób Niepełnosprawnych “Tacy sami” zwróciła uwagę na problem młodych osób z niepełnosprawnościami. “W Polsce jest tak, że jest się dzieckiem do 18 roku życia. Oznacza to, że z chwilą ukończenia tego wieku, młode osoby z niepełnosprawnościami muszą opuścić placówkę kompleksowej terapii psychopedagogicznej, a rodzice są pozbawieni wsparcia psychologicznego” – mówiła Dorota Dutkiewicz.
Andrzej Brzeziński, prezes Polskiego Związku Niewidomych, przedstawił problemy osób niewidomych w Polsce. “Od ponad 30 lat mamy problem z finansowaniem rehabilitacji osób niewidomych i słabo widzących. Osoba tracąca wzrok musi czekać na rehabilitację do czasu, aż będzie realizowany konkretny projekt. To jest niedopuszczalne! – mówił Andrzej Brzeziński.