
Więcej pieniędzy i uproszczone zasady – Polska 2050 zagłosowała za nowymi przepisami o repatriacji
Sejm przyjął nowelizację ustawy o repatriacji oraz niektórych innych ustaw. Nowe przepisy przewidują m.in. zwiększenie limitu wydatków na zadania związane z repatriacją o 35 milionów złotych w latach 2025–2026. Za ustawą głosowało 415 posłanek i posłów.
Nowelizacja zakłada m.in. uszczelnienie systemu repatriacji. Każda osoba ubiegająca się o repatriację będzie musiała udokumentować swoje związki z Polską – bezpośrednio lub poprzez przodków. Zmiany mają usprawnić proces przyznawania prawa do repatriacji i ograniczyć możliwość składania wniosków przez osoby niemające podstaw do ubiegania się o obywatelstwo.
Obecnie w polskich konsulatach złożono około 8 tysięcy wniosków o repatriację. Najwięcej z nich pochodzi z Kazachstanu, gdzie mieszka liczna społeczność polskiego pochodzenia – potomkowie osób przesiedlonych przez ZSRR do azjatyckiej części kraju przed II wojną światową oraz w jej trakcie. Dodatkowe środki finansowe pozwolą zwiększyć liczbę osób repatriowanych.
Nowelizacja wprowadza także szereg zmian porządkujących i usprawniających proces repatriacyjny, w tym:
- doprecyzowanie zasad przyznawania miejsc w ośrodkach adaptacyjnych dla repatriantów,
- umożliwienie pełnomocnikowi ds. repatriacji weryfikacji realizacji zobowiązań pracodawcy wobec repatrianta,
- dostosowanie terminów dotyczących wydania zgody na wizę repatriacyjną do terminów opiniowania przez służby bezpieczeństwa,
- uproszczenie procedury uznania za repatrianta osób małoletnich,
- uregulowanie zasad wydawania decyzji wojewodów w sprawie potwierdzenia obywatelstwa nabytego w drodze repatriacji,
- wydłużenie do sześciu miesięcy terminu na zakończenie postępowań z zakresu obywatelstwa polskiego prowadzonych przez wojewodów i ministra spraw wewnętrznych i administracji.
Klub Parlamentarny Polska 2050
Zdecydowane poparcie dla nowelizacji wyraził cały Klub Parlamentarny Trzecia Droga, który od początku aktywnie wspierał działania na rzecz usprawnienia systemu repatriacji. Dzięki temu ustawa została przyjęta przez Sejm przytłaczającą większością głosów.