Ślepy pozew – hejterze, widzimy się w sądzie!
Parlamentarzyści klubu parlamentarnego Polski 2050-Trzeciej Drogi zaprezentowali założenia ustawy, która wprowadza narzędzia prawne umożliwiające ściganie anonimowych hejterów w internecie. Podczas wtorkowego briefingu prasowego o tzw. “ślepym pozwie” mówili: poseł Łukasz Osmalak – przewodniczący Parlamentarnego Zespołu do walki z hejtem, poseł Kamil Wnuk, posłanka Ewa Schadler, wiceminister cyfryzacji Michał Gramatyka oraz mec. Tymoteusz Paprocki.
„Chcielibyśmy zobaczyć się z anonimowymi hejterami w sądzie. Chcielibyśmy, aby zaistniało w polskim prawodawstwie coś takiego jak ślepy pozew” – mówił podczas wtorkowego briefingu poseł Łukasz Osmalak. Prace nad projektem ustawy na temat animowanego hejtu w internecie trwały w Sejmie już od maja. Natomiast w czwartek, na najbliższym posiedzeniu Sejmu odbędzie się pierwsze czytanie projektu.
W trakcie wtorkowej konferencji posłowie Klubu Parlamentarnego Polski 2050-Trzeciej Drogi wypowiedzieli się na temat bieżących prac nad tzw. ślepym pozwem. W ramach narzędzia, sprawy dotyczące hejtu będą mogły być zgłaszane do sądów okręgowych, które mają już doświadczenie w sprawach o naruszenie dóbr osobistych. Wystarczy, że osoba poszkodowana opisze, w jaki sposób, na jakim portalu i kiedy jej dobra zostały naruszone, a sąd wystąpi do usługodawcy na którego profilu czy platformie doszło do naruszenia.
“Słowo nie tylko może zranić, słowo może także zabić. Niestety w 2022 i 2023 roku wśród najmłodszych było ponad 2000 prób samobójczych. Niestety, około 150 tych prób skończyło się tragiczną śmiercią tych młodych osób.” – zaznaczył Kamil Wnuk, przytaczając tragiczne wydarzenia związane ze śmiercią 15-letniej Julii z Lublina. Dodał, że „projekt ustawy ma naprawić tę sytuację. Hejterzy, ściągajcie maski, taki jest nasz pomysł na zamianę tej sytuacji” .
“Nikt z Was, którzy hejtujecie, nie pozostanie anonimowy. Hejterzy, widzimy się w sądzie.” – dodał współpracujący w tej sprawie wiceminister Michał Gramatyka. “Mam nadzieję, że ten projekt przejdzie ponad podziałami i przeciwko hejterom staniemy wszyscy, niezależnie od politycznych warunków” mówił dalej Gramatyka.
Do działalności w tej sprawie poza Sejmem zachęcała posłów Ewa Schädler informując, iż przeprowadzi sondę uliczną w Poznaniu w ramach oddolnego zbadania sytuacji.
O funkcjonowaniu ustawy w praktyce mówił koordynujący pracę od strony prawnej mec. Tymoteusz Paprocki: “Proponowane terminy zakładają, że plus minus po około miesiącu ustalona zostanie osoba, która dokonywała wpisu i następnie przed sądem, na kanwie prawa cywilnego, wytoczy się postępowanie dotyczące właśnie ochrony dóbr osobistych.”
Procedowany projekt zmian w ustawie o postępowaniu cywilnym to rewolucja w polskim prawie. Hejterzy w sieci przestaną chować się za anonimowymi kontami, a skuteczność wyegzekwowania danych przez sąd zagrożona jest karą nawet do miliona złotych. Wypracowany projekt jest efektem prac Parlamentarnego Zespołu do walki z hejtem założonym przez parlamentarzystów Polski 2050-Trzecia Droga. W konsultacjach nad ustawą brała udział zarówno strona społeczna, NGO-sy, a także firmy z branży big-tech. W pracach uczestniczyli także wiceministrowie: Michał Gramatyka i Izabela Ziętka.