
Marszałek Sejmu Szymon Hołownia otworzył konferencję z okazji 20-lecia ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym
4 lutego w Sejmie odbyła się konferencja “20 lat ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym – historia, funkcjonowanie i przyszłość”, będąca okazją do podsumowania efektów wprowadzonych przez nią zmian oraz refleksji nad wyzwaniami, które staną w najbliższej przyszłości zarówno przed państwem jak i mniejszościami. Była również platformą do wymiany doświadczeń oraz wskazania kierunków działań rozwijających ochronę mniejszości narodowych i etnicznych oraz dających dodatkową przestrzeń do niesienia przez nie wkładu w rozwój Polski. W obradach uczestniczyli Marszałek Sejmu Szymon Hołownia, minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak, przewodnicząca Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych posłanka Wanda Nowicka, parlamentarzyści oraz przedstawiciele mniejszości narodowych i etnicznych, świata nauki i samorządu terytorialnego.
Konferencja zostałą poprzedzona otwarciem okolicznościowej wystawy skłaniającej do refleksji nad wkładem mniejszości w rozwój Rzeczypospolitej. Jak mówił Marszałek Sejmu Szymon Hołownia – Głos mniejszości w Sejmie, gdzie musi wybrzmiewać głos wszystkich obywateli Rzeczypospolitej, powinien być obecny. Chciałbym wierzyć, że ten budynek, ten organizm, który staramy się tu tworzyć, zawsze będzie dla was domem. W Sejmie zawsze będziecie mieli sojusznika.
Szymon Hołownia w trakcie otwierającego konferencję wystąpienia zaznaczał, iż ustawa uchwalona 6 stycznia 2005 roku była wspaniałym osiągnięciem otwierającym ramy prawne umożliwiające ochronę tożsamości mniejszości oraz promowanie ich dziedzictwa kulturowego, jednak w realiach XXI wieku należy zrobić kolejny krok, by jej zapisy jak najlepiej rezonowały z aktualnymi potrzebami i oczekiwaniami mniejszości. Chcemy zrobić nowe otwarcie. 20 lat to piękny wiek, ale przez ten czas wiele się zmieniło. Złożę projekt małej nowelizacji ustawy o mniejszościach narodowych. Jeżeli państwo uznają za stosowne wesprzeć ją swoim autorytetem, swoim głosem, to się będę z tego bardzo cieszył. Jeżeli zostanie ona uchwalona i wejdzie w życie, to również po to, by w następnym kroku można było zacząć, w ramach Komisji Wspólnej, w ramach waszych środowisk, zacząć rozmawiać o dużej nowelizacji, bo ona, mam wrażenie, jest dziś szalenie potrzebna.
Marszałek Sejmu wskazał również, że ważną częścią proponowanych przez niego zmian będzie stworzenie w Sejmie zaplecza do prac przedstawicieli mniejszości. W tym celu zamierza zaproponować powstanie specjalnego przeznaczonego dla nich biura, będącego zapleczem dla prac przedstawicieli mniejszości, sejmowej Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych oraz Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych. – Zaplecze, które będzie polegało na tym, że będzie możliwość zamawiania ekspertyz prawnych u naszych prawników w Biurze Ekspertyz i Oceny Skutków Regulacji.
Marszałek Sejmu Szymon Hołownia w swoim wystąpieniu podkreślił wyzwania, które staną się udziałem mniejszości narodowych i etnicznych w nadchodzących latach. Wskazywał również, jak ważną rzeczą jest głębokie zrozumienie i akceptacja różnorodności, która może stać się istotnym zasobem wspierającym rozwój i spójność społeczną jak i dodatkową wartością napędzającą budowę nowoczesnego i zjednoczonego społeczeństwa. Zaznaczał, iż tylko polityka oparta na dialogu i wzajemnym szacunku pozwoli na skuteczne wspieranie praw i potrzeb mniejszości oraz wzmocnienie ich partycypacji w debacie publicznej. – Wszyscy ci mieszkający w Polsce od dawna, Białorusini, Czesi, Litwini, Niemcy, Ormianie, Rosjanie, Słowacy, Ukraińcy, Żydzi, a także mniejszości etniczne, takie jak Karaimi, Łemkowie, Romowie, Tatarzy, społeczność kaszubska, są absolutnie bezwzględnie takimi samymi obywatelami Rzeczpospolitej Polskiej, jak każda inna osoba narodowości polskiej, chlubiąca się, szczycąca się paszportem, ze słowami Rzeczpospolita Polska i Polskim Narodowym Godłem. Mamy takie same prawa i takie same obowiązki. Nie dość o tym przypominać, zwłaszcza w tych czasach, w których idąca przez świat fala populizmu i ksenofobii będzie stawiała przed mniejszościami i tymi spośród większości, którzy rozumieją, że różnorodność jest siłą, a nie słabością, potężne wyzwania.