12 gwarancji samorządowych Trzeciej Drogi – Konwencja programowa w Otrębusach
Na sobotniej konwencji programowej liderzy Trzeciej Drogi zaprezentowali 12 gwarancji samorządowych. Tańsze i dostępne mieszkania, lepsza komunikacja miejska i ochrona środowiska to tylko kilka z punktów programu wyborczego.
“Polska gospodarna, a nie marnotrawna. Nasi kandydaci to osoby kompetentne, którym zależy na lokalnych społecznościach. Trzecia Droga to miejsce, w którym spotykają się ludzie, którzy rozmawiają i współpracują” – rozpoczął Szymon Hołownia, przewodniczący Polski 2050 Szymona Hołowni.
Hołownia opowiadał jak ważne są dobre standardy w polskich samorządach i ochrona środowiska na poziomie lokalny. “Państwo powinno być naprawiane od lokalnych społeczności. Sołectwa, gminy, powiaty i województwa mają wielki wpływ na polepszenie życia we wspólnocie. Natomiast środowisko naturalne potrzebuje naprawy, nie tylko na poziomie centralnym, ale również lokalnym i nasi kandydaci to zapewnią.”
12 gwarancji Trzeciej Drogi zaprezentowanych na konwencji:
- Szkoła jest ok
- Gmina zadba o profilaktykę i zdrowie
- Tańsze i dostępne mieszkania, także na wynajem
- Samorządy przyjazne środowisku
- Zainwestujemy w małych i średnich liderów lokalnej gospodarki
- Lasy dla społeczności lokalnych, nie jako skarbonka partyjna
- Łatwo dostępna lokalna żywność
- Biblioteki i świetlice rozwiniemy w centrach aktywności i spotkań
- Zadbamy o komunikację publiczną
- Gminy samodzielne finansowo
- Będziemy rzecznikami Twojej kieszeni
- Zadbamy o standardy w samorządzie
Adriana Porowska, kandydatka na wiceprezydentkę Warszawy, opowiedziała o problemach, z którymi spotyka się na co dzień mieszkając w stolicy. “Od 19 lat pracuje w organizacjach pozarządowych, jednak koniec gadania czas, na działanie i realny wpływ. Będę pilnować, aby z obrzeży Warszawy móc dojechać do centrum komunikacją miejską, aby ludzie nie prosili o pomoc na chodniku, aby młode osoby miały gdzie mieszkać – po to idę do władz Warszawy.”
Rafał Nadratowski, kandydat do sejmiku województwa mazowieckiego, nakreślił problemy polskiej edukacji, które można naprawić na poziomie lokalnym. “Zwiększymy subwencję oświatową, w taki sposób, aby zapewnić szkołom jak najwyższy poziom edukacji”.
“Szkoła warszawska jest trójzmianowa, dzieci uczą się od 7:30 do 17, a czasami nawet do 20. Dzieci w klasach jest za dużo. W Warszawie trzeba wprowadzić jedną zmianę nauki i mniejsze klasy.” Postulowała Katarzyna Munio, kandydatka do Rady Miasta stołecznego Warszawy.
Marek Krawczyk, kandydat do sejmiku województwa mazowieckiego, obiecał zaangażować się w problem braku komunikacji miejskiej i ścieżek rowerowych. “Musimy przyspieszyć i dalej budować parkingi “Parkuj i jedź” na obrzeżach miasta, aby osoby spoza Warszawy przesiadały się w metro, autobusy i tramwaje, dzięki czemu odkorkujemy Warszawę”.