Szymon Hołownia: polski podatnik i polska gospodarka potrzebują dzisiaj odbudowy i wzmacniania
“Nie chcemy iść drogą, w której obiecuje się wszystko wszystkim. To nieodpowiedzialne i niepoważne. To brak okazywania szacunku wyborcom, którzy też umieją liczyć i wiedzą, że coś nie bierze się z niczego. To, co zobowiązujemy się zrobić to przywrócenie szacunku i uczciwości w rozmowie o naszych wspólnych pieniądzach, a po drugie uspokojenie sytuacji” – mówił Szymon Hołownia, przewodniczący Polski 2050 Szymona Hołowni na wtorkowym spotkaniu z cyklu “Stabilna gospodarka” w Warszawie.
“Przeprowadziliśmy konsultacje, w których wypowiedziało się tysiąc małych, średnich, wielkich firm” – mówił Szymon Hołownia, przewodniczący partii Polska 2050 Szymona Hołowni i przypomniał 10 najważniejszych rozwiązań wypracowanych razem z przedsiębiorcami podczas wcześniejszych spotkań z cyklu “Stabilna gospodarka”, zawartych w programie “Polska na 6-stkę”: Przez 3 lata po wyborach żadnych zmian w PIT, CIT i VAT, po tym okresie zmiany dotyczące najważniejszych podatków będą mogły być dokonywane raz w roku; podatek VAT płacony wyłącznie od zapłaconych faktur; zasiłek chorobowy pracownika od pierwszego dnia opłacany przez ZUS, nie przez przedsiębiorcę; domniemanie niewinności podatnika: zamrożenie majątku możliwe tylko po decyzji sądu, nie urzędu skarbowego; “karniaki” za błędy i opóźnienia urzędników na rzecz obywateli i obywatelek; proste przepisy dla mikrofirm; zmiana zasad naliczania składki zdrowotnej tak, aby rzeczywiście była składką, nie podatkiem: stała kwota niezależnie od charakteru działalności gospodarczej; zwiększenie skuteczności sądów gospodarczych, przyjazne zasady interpretacji podatkowych.
W ocenie Szymona Hołowni polskie państwo już dawno utraciło kontrolę nad długiem publicznym. “To kredyt, jak pętla, która zaciska się na szyi naszych dzieci i przyszłych pokoleń. Rządzący wyrzucają pieniądze z helikoptera – to jest prawdziwy komunizm. Rozdawanie wszystkim, niezależnie od tego, czy potrzebują, czy nie, nie jest żadną sprawiedliwością społeczną” – mówił Szymon Hołownia.
Przewodniczący Polski 2050 Szymona Hołowni zwrócił uwagę na konieczność przewidywalności prawa podatkowego w Polsce. “Jeżeli człowiek ma prowadzić firmę w Polsce to musi wiedzieć z wyprzedzeniem o wszelkich zmianach prawnych. Firma bierze kredyt na 5 lat i okazuje się, że prawo podatkowe zmieni się w tym czasie 17 razy. Jak ona ma to uwzględnić w swoim biznesplanie? To jest oznaka braku szacunku państwa do obywateli. Chcemy skończyć z państwem na karton i trytytkę. Państwo musi być poważnym, odpowiedzialnym graczem” – mówił Szymon Hołownia.
Szymon Hołownia podkreślił problem z zablokowanymi środkami z Krajowego Planu Odbudowy. “To, że do tej pory pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy nie pracują w polskiej gospodarce to coś niesłychanego. To są pieniądze dla polskich rodzin, rolników, na konkurencyjność polskich firm za granicą. Te pieniądze powinny być już dawno na rachunkach polskich firm i samorządów. Ludzie, którzy będą rządzić polską gospodarką powinni wreszcie przestać myśleć o niej, jak o korycie, do którego raz na 4 lata dobijają się” – mówił Szymon Hołownia.
Paulina Hennig-Kloska, posłanka Polski 2050 Szymona Hołowni zaznaczyła, że transformacja energetyczna jest szansą rozwoju gospodarki. “Jeżeli ktoś mówi, że gospodarka oparta na węglu wytrzyma, to perfidnie kłamie. Ona przestaje być konkurencyjna, a następnie staje się toksyczna jak gospodarka rosyjska. Inwestorzy już omijają kraje, które są bardzo wysoko emisyjne, a za chwilę będą robić to konsumenci” – mówiła Paulina Hennig-Kloska.
Mirosław Suchoń, poseł Polski 2050 Szymona Hołowni podkreślił, że obecnemu rządowi brakuje kompetencji. “Część ministrów, wiceministrów pracowała w biurach poselskich, następnie zostali parlamentarzystami i ktoś później w partii wyznaczył ich na ministra. Oni nie dotknęli życia zawodowego, nie zdają sobie sprawy jak decyzje, które podejmują w ministerstwach wpłyną na działalność przedsiębiorców. Jak tacy ludzie mają tworzyć dobre warunki przedsiębiorcom, skoro oni ani minuty uczciwie nie przepracowali” – mówił Mirosław Suchoń.
Według Jacka Burego, senatora Polski 2050 Szymona Hołowni, gospodarka musi opierać się na szacunku wobec ludzi. “Prowadzę swoją firmę od 30 lat i nie raz się spotkałem z sytuacją, gdy nie szanowano tego, co robimy. Miałem kontrole z Urzędu Skarbowego, które zaczynały się od pytania “Panie Bury, gdzie ukradł pan tyle pieniędzy?”. Takie jest podejście do podatnika. To musi się w Polsce zmienić” – mówił Jacek Bury.
Andrzej Sadkowski, przedsiębiorca, zwrócił uwagę na potrzebę płacenia podatków. “My, przedsiębiorcy, chętnie płacimy podatki, ale oczekujemy od państwa, że te pieniądze będą wydawane w sposób przemyślany. Anarchiści mówią “po co płacić podatki?”, ano właśnie po to, aby była czysta woda, dobra edukacja, sprawna służba zdrowia” – mówił Andrzej Sadkowski.