Aleksandra Leo
- Region
- Media społecznościowe
Potrzebę służby dla państwa wyniosłam z domu – mój dziadek Włodzimierz Leo pseudonim „Bawół” był żołnierzem Armii Krajowej i Powstańcem Warszawskim.
To on ukształtował we mnie patriotyczną postawę, a moi Rodzice nauczyli mnie w latach 80-tych co to jest solidarność i ile starań trzeba wnieść w walce o wolność.
O mnie
Moją mocną stroną jest umiejętność i doświadczenie w zarządzaniu skomplikowanymi procesami w obszarze mediów, kultury i biznesu. Jestem z wykształcenia prawniczką, co pozwoli mi na efektywną pracę w sejmowych komisjach i w głosowaniach. Te umiejętności zamierzam wykorzystać w Sejmie, pracując na rzecz wyrównania szans kobiet z regionu wałbrzyskiego, ale także w celu promocji kultury i walorów turystycznych tego pięknego regionu – niesprawiedliwie i po macoszemu traktowanemu przez kolejne ekipy rządzących.
Wykształcenie i praca
W 2005 roku ukończyłam studia magisterskie na Uniwersytecie Warszawskim na kierunku Prawo i Administracja, ze specjalizacją prawo handlowe. Ukończyłam podyplomowe studia z historii sztuki nowoczesnej w Collegium Civitas. Przez niemal dziesięć lat byłam związana z mediami ogólnopolskimi (m.in. radio RMF i telewizja TVN). Od 2013 r. jestem członkinią Honorowego Towarzystwa Przyjaciół Zachęty.
Polityką zajmuję się od przeszło dekady. Współtworzyłam zwycięską kampanię prezydencką Bronisława Komorowskiego w 2010 r., następnie zostałam zastępczynią szefa Gabinetu Prezydenta RP i szefową Gabinetu Pierwszej Damy.
Dziś jestem dyrektorką Gabinetu Szymona Hołowni – przygotowuję, zarządzam i koordynuję działania przewodniczącego Polski 2050 Szymona Hołowni.
Odznaczenia
Złoty Krzyż Zasługi za wybitne osiągnięcia w promowaniu polskiej kultury i sztuki w Polsce i za granicą.
Dlaczego kandyduję do Sejmu?
Bo stara polityka już dawno przestała odpowiadać na potrzeby ludzi. W prowadzonej od dekad wojnie dwóch wielkich obozów już dawno stracono z oczu istotę sporu – człowieka, obywatela, wyborcę. Dziś polityka rozwiązuje problemy polityków, a ja wolałabym, żeby zajęła się problemami ludzi i wyrównywaniem ich szans. Wykorzystaniem potencjału, a nie piętrzeniem przeszkód. Bardzo ważne miejsce w tym zakresie zajmują prawa kobiet, szczególnie w mniejszych społecznościach. Nie bez znaczenia jest też inne podejście do kultury i sztuki – to ważna, a wciąż zaniedbywana przez rządzących dziedzina życia.
Czym zajmę się w Sejmie?
- skupię się na wyrównaniu szans kobiet z mniejszych ośrodków
- swoje doświadczenie i wiedzę wykorzystam do promocji kultury regionu wałbrzyskiego w Polsce i na świecie.